Bývalý státní zástupce si přečetl kompletní usnesení Šarocha ke kauze Čapí hnízdo. A udeřil: Nezákonný verdikt, neměl to zastavit!

23.11.2019 15:33

„Verdikt Jaroslava Šarocha v kauze Čapí hnízdo byl nezákonný, zastavit stíhání je alibistický postup,“ říká – po pročtení kompletního nezačerněného znění usnesení státního zástupce – advokát a bývalý státní zástupce Jan Vučka v rozhovoru pro server iRozhlas, jenž má dokument k dispozici. Kauza je podle něj velmi nejednoznačná a v takovém případě má státní zástupce ze zákona povinnost obžalobu podat.

Bývalý státní zástupce si přečetl kompletní usnesení Šarocha ke kauze Čapí hnízdo. A udeřil: Nezákonný verdikt, neměl to zastavit!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Podle Vučkova názoru, když se odborník na trestní právo dívá na dokument jako celek, má pocit, že to jsou dvě přesně opačná rozhodnutí na jednom papíře. V jedné půlce usnesení se uvádí množství indicií o tom, že farma Čapí hnízdo a Agrofert byly jedna a tatáž entita, nebo téměř jedna a tatáž. Ať už se to týká jednání stejných osob za obě strany, schvalování finančního managementu jinou firmou, nebo bankovních dokumentů.

V té druhé půlce usnesení se prý píše, že se nikdo nepřiznal, tudíž je nutné stíhání zastavit. „Což je mimochodem nezákonné. Státní zástupce, pokud dojde případ do takového stadia, má povinnost dát k soudu obžalobu i tehdy, pokud část důkazů říká ‚ano‘ a část důkazů říká ‚ne‘. Pak musí rozhodnout soud,“ míní odborník na trestní právo Vučka po dvou měsících od rozhodnutí o zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) i jeho blízkých.

Bývalý státní zástupce Vučka se proto obává, že rozhodnutí Jaroslava Šarocha je nezákonné. „Z usnesení zjevně plyne, že část důkazů ukazuje jedním směrem, část druhým. A v tom případě má povinnost dát obžalobu. I kdyby to bylo u soudu posléze zproštěno,“ zopakoval nynější advokát Vučka.

Státní zástupce ho svými argumenty, proč stíhání v kauze Čapí hnízdo zastavil, nepřesvědčil. „Neříkám, jestli k trestnému činu došlo, či nedošlo. Indicie ale nejsou zcela jednoznačné, aby to bylo možné zastavit. Ten případ je velmi nejednoznačný. V takovém případě má státní zástupce ze zákona povinnost obžalobu podat. Je to velmi jednoduché,“ dodal Vučka na závěr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdyby to pacienti věděli, tak by byli smutní... Šmucler naložil politikům i diskutérům z internetu. Už je prý přesně zná

17:25 Kdyby to pacienti věděli, tak by byli smutní... Šmucler naložil politikům i diskutérům z internetu. Už je prý přesně zná

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, vysokoškolský pedagog a mimo jiné také speciali…