Bývalý úředník Chytil podal v kauze opencard dovolání k NS

26.03.2015 10:12

Bývalý úředník pražského magistrátu Jiří Chytil, který loni dostal 1,5roční podmínku v kauze opencard, podal dovolání k Nejvyššímu soudu (NS). Informoval o tom dnes Nadační fond proti korupci, který Chytilovi dříve udělil cenu za odvahu, protože údajně pomohl při rozkrývání podezřelé zakázky. Policie ale Chytila obvinila.

Bývalý úředník Chytil podal v kauze opencard dovolání k NS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dobíjení karty Opencard

Na NS se s dovoláním obrátil tento týden také exšéf odboru informatiky magistrátu Ivan Seyček, kterému soud udělil 3,5 roku vězení. Další tři obžalované úředníky soud zprostil viny. Případ se týká údajného zvýhodnění firmy Haguess v projektu opencard. 
   
"Jiří Chytil se rozhodl využít mimořádného opravného prostředku, neboť je přesvědčen, že se žádného nezákonného jednání v kauze 'Opencard' nedopustil a že skutek, pro který byl shledán vinným, není trestným činem," uvedl fond. 
   
Podle fondu Chytil v letech 2009 a 2010 pomáhal vyšetřovatelům v kauze coby utajený svědek. Údajně rozkrýval "nitky kolem politického pozadí problematické zakázky firmě Haguess a vynesl klíčové důkazy". Původní vyšetřovatel ale později údajně z případu odešel a policie následně Chytila s dalšími úředníky obvinila. 
   
Verdikty v případu potvrdil loni v prosinci Vrchní soud v Praze. Podle obžaloby způsobili Seyček a další úředníci uzavřením smlouvy s Haguess Praze škodu 67 milionů korun. Obžalovaní úředníci Seyček, Chytil, Miroslav Čadský, Zdeněk Jánský a Ladislav Kendík odpovídali za průběh zakázky na vybudování pražského centra kartových služeb v letech 2006 a 2007, tedy v době, kdy Prahu řídil primátor Pavel Bém (ODS). Ten v kauze figuroval pouze jako svědek. 
   
Zadavatel tendru Seyček podle rozsudku zásadně omezil přístup ostatním zájemcům a nechal řízení probíhat v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Tendr díky tomu vyhrála společnost Haguess, jejíž nabídka nesplňovala zadávací podmínky a byla pro Prahu ekonomicky nevýhodná. 
   
Chytila soud potrestal za to, že od Haguess nevymáhal smluvní pokutu za opožděné plnění smlouvy, čímž prý městu způsobil třímilionovou škodu. 
   
Členové hodnoticí komise tendru Čadský, Jánský a Kendík podle odvolacího senátu Vrchního soudu nespáchali žádný trestný čin. Pražský městský soud jim původně uložil roční podmínky. 
   
Kritizovaný projekt pražské karty opencard, která slouží mimo jiné jako tramvajenka či průkazka do knihovny, vyšel zhruba na 1,35 miliardy korun. Je spojen s řadou problematických smluv, s nimiž se město dlouho neúspěšně vyrovnává. 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ste, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…