Bývalý velvyslanec v Moskvě promluvil v rádiu o ruském postoji k Ukrajině

25.02.2014 17:58

Vše směřuje k tomu, že Ukrajina bude znovu jednat o případném podpisu asociační dohody s Evropskou unií. V pořadu 20 minut Radiožurnálu to uvedl bývalý velvyslanec ČR v Rusku Petr Kolář. Podle něj je také nepravděpodobné, že by se Ukrajina rozpadla, na rozdělení země prý nemá zájem ani Rusko. Současně ale není jisté, že všichni západní politici chtějí, aby se Ukrajina ocitla ve sféře vlivu EU.

Bývalý velvyslanec v Moskvě promluvil v rádiu o ruském postoji k Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze se konal protest proti situaci na Ukrajině. Janukovyčovi příznivci chyběli
reklama

„V Bruselu je řada lidí, kteří z toho mají noční můru,“ uvedl Kolář s tím, že pokud se Ukrajina skutečně dostane do sféry vlivu EU, „bude to strašně nákladné“. Náklady na začlenění Ukrajiny do Evropské unie odhadl Kolář na 160 miliard euro. „Východní průmyslová část Ukrajiny je ve špatném stavu, sanace průmyslu by stála strašné peníze,“ podotkl Kolář.

Zájem na připojení Ukrajiny k prostoru EU mají podle něj i USA, které ve 20. století do Evropy hodně politicky investovaly. Rozšíření EU o Ukrajinu by bylo dalším pokračováním rozšiřování prostoru, který USA vnímají jako prostor „stability a v zásadě i prosperity“.

Kolář se rozpadu Ukrajiny neobává, protože Rusko o něj prý usilovat nebude. „Pro Rusko je mnohem zajímavější slabá Ukrajina se slabou vládou. Ukrajina je pro Rusko prostřednictvím plynu, ropy či dotací relativně snadno ovladatelným prostorem,“ argumentoval Kolář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…