Bývalý velvyslanec v Moskvě promluvil v rádiu o ruském postoji k Ukrajině

25.02.2014 17:58

Vše směřuje k tomu, že Ukrajina bude znovu jednat o případném podpisu asociační dohody s Evropskou unií. V pořadu 20 minut Radiožurnálu to uvedl bývalý velvyslanec ČR v Rusku Petr Kolář. Podle něj je také nepravděpodobné, že by se Ukrajina rozpadla, na rozdělení země prý nemá zájem ani Rusko. Současně ale není jisté, že všichni západní politici chtějí, aby se Ukrajina ocitla ve sféře vlivu EU.

Bývalý velvyslanec v Moskvě promluvil v rádiu o ruském postoji k Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze se konal protest proti situaci na Ukrajině. Janukovyčovi příznivci chyběli

„V Bruselu je řada lidí, kteří z toho mají noční můru,“ uvedl Kolář s tím, že pokud se Ukrajina skutečně dostane do sféry vlivu EU, „bude to strašně nákladné“. Náklady na začlenění Ukrajiny do Evropské unie odhadl Kolář na 160 miliard euro. „Východní průmyslová část Ukrajiny je ve špatném stavu, sanace průmyslu by stála strašné peníze,“ podotkl Kolář.

Zájem na připojení Ukrajiny k prostoru EU mají podle něj i USA, které ve 20. století do Evropy hodně politicky investovaly. Rozšíření EU o Ukrajinu by bylo dalším pokračováním rozšiřování prostoru, který USA vnímají jako prostor „stability a v zásadě i prosperity“.

Kolář se rozpadu Ukrajiny neobává, protože Rusko o něj prý usilovat nebude. „Pro Rusko je mnohem zajímavější slabá Ukrajina se slabou vládou. Ukrajina je pro Rusko prostřednictvím plynu, ropy či dotací relativně snadno ovladatelným prostorem,“ argumentoval Kolář.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…