Evropská komise se tématem víceletého finančního rámce pro roky 2021 až 2027 bude zabývat ve středu, v květnu by měl být předložen konkrétní návrh. Předseda komise Jean-Claude Juncker i komisař pro rozpočtové otázky Günther Oettinger už v pondělí zdůrazňovali, že pokud chce mít EU dostatečné peníze pro současné i nové výzvy, jako jsou migrační krize, posilování zaměstnanosti či užší obranná spolupráce, je právě navýšení příspěvků členských zemí cestou, jak britský výpadek překonat. Případným šetřením a škrty lze podle Oettingera nahradit přibližně jen polovinu výpadku.
„Tady se spolurozhoduje o tom, jak bude Unie vypadat v příštích deseti letech,“ podotkl Stropnický a upozornil, že pondělní a dnešní diskuse se zúčastnilo jen několik málo ministrů evropských zemí. „My jsme hodně chtěli, aby už od toho prvopočátku jsme u těch debat byli,“ doplnil.
Navýšení rozpočtu by podle něj bylo logickým krokem v situaci, kdy EU musí vydávat peníze na nové oblasti, jako je bezpečnost. Její členské země zároveň nechtějí snižovat peníze vynakládané na společnou zemědělskou politiku či prostřednictvím unijních fondů na podporu méně rozvinutých regionů v rámci politiky soudržnosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp