ČSSD a ANO jednaly o vládě. Teď se prý budou propočítávat daňové změny

17.11.2013 20:56

ČSSD a hnutí ANO ukončily nedělní diskusi nad budoucí vládou. Podle Bohuslava Sobotky bylo v celé řadě oblastí dosaženo shody, nyní se ale musí propočítat různé možnosti daňových změn a probrat jejich dopady na rozpočet.

ČSSD a ANO jednaly o vládě. Teď se prý budou propočítávat daňové změny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci

Podle Bohuslava Sobotky spolu politici řešili především dosavadní jednání expertních skupin, které se během týdne sešly a dojednávaly kompromis na stěžejních tématech. „V celé řadě oblastí bylo dosaženo shody,“ dodal předseda ČSSD s tím, že ale celá řada okruhů zůstává nadále neuzavřená.

„Budeme dál pokračovat ve snaze najít rozumný kompromis,“ ujistil na brífinku. Obě strany prý chtějí do konce roku sestavit novou vládu a považují se za to zodpovědné.

Hlavním tématem byl podle Sobotky veřejný sektor a jeho financování, například centrální zadávání veřejných zakázek. To je totiž oblast, kde chce ČSSD i ANO ušetřit. „Shodli jsme se také na tom, že pokud budeme hledat úspory, tak je nebudeme hledat formou škrtů veřejných investic a formou škrtů platů veřejných zaměstnanců,“ dodal.

V sobotu se obě strany ještě sejdou nad konkrétními čísly ke státnímu rozpočtu. V příštích letech prý chtějí, aby se deficit rozpočtu pohyboval pod třemi procenty HDP.

Andrej Babiš k tomu dodal, že se také musí ještě seznámit s hospodařením v jednotlivých resortech – u některých totiž ještě není jasné, jaké mají závazky. „De facto ten příští rok je dán rozpočet hospodařením minulých vlád,“ uvedl předseda ANO. „Vláda Jiřího Rusnoka stále přijímá nějaká rozhodnutí,“ dodal s tím, že si ale dále stojí za tím, že se nesmí zvyšovat daně.

Že napětí mezi stranami mizí a vyjednávání se blíží ke kompromisu, ukázal na konci tiskové konference místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, když se s novináři rozloučil: „Rozhodně všichni makáme, aby bylo jasno.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Servilní Zeman! Bartoš se u Moravce pustil do Hradu. A zahrozil Babišovi: „Kdo seje vítr...“

13:40 Servilní Zeman! Bartoš se u Moravce pustil do Hradu. A zahrozil Babišovi: „Kdo seje vítr...“

V první hodině Otázek moderoval Václav Moravec debatu předsedy Pirátů Ivana Bartoše, předsedy Staros…