ČSSD navrhla vypustit z církevních restitucí finanční náhradu

04.04.2012 12:31 | Zprávy
autor: joh

Opoziční ČSSD navrhla vypustit z návrhu církevních restitucí peněžitou náhradu. Sněmovní ústavně-právní výbor dnes debatu o majetkovém vyrovnání státu s církvemi přerušil. Chce ještě probrat podle předsedy Marka Bendy (ODS) otázky kolem prolomení nebo neprolomení takzvaných Benešových dekretů a některé technické záležitosti. Do poloviny dubna budou moci poslanci předkládat případné další pozměňovací návrhy.

ČSSD navrhla vypustit z církevních restitucí finanční náhradu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy

Stát by měl podle vládního návrhu vyplácet po dobu 30 let celkem 59 miliard korun, k nimž by se každoročně připočítávala inflace. Opozice částku zpochybňuje. Pozměňovací návrh na vypuštění ustanovení zákona o finanční náhradě navrhl Jeroným Tejc (ČSSD). V případě, že by byl schválen, církve by dostaly jen majetek a stát by po 17 letech přestal církve financovat.

Vládní návrh je příliš velkorysý

Koalice ale takový návrh nepodpoří. Benda upozornil na to, že vypuštěním finanční náhrady ze zákona by přestala existovat dohoda mezi státem a církvemi. Církve by se mohly podle něho soudit o další majetek. Podle vládní předlohy mají církve dostat zhruba polovinu někdejšího majetku v hodnotě asi 75 miliard korun, který nyní vlastní stát.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…