ČSSD navrhuje novou povinnost pro muže: Střídat ženy na mateřské dovolené

12.05.2013 16:23

Sociální demokraté přicházejí s nápady, které by mohly být začleněny jako předvolební návrhy. Tento nový se týká rodinného života. Mezi jinými se zde nachází i povinnost mužů střídat se s ženami na mateřské dovolené.

ČSSD navrhuje novou povinnost pro muže: Střídat ženy na mateřské dovolené
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matka s novorozencem

"Navrhujeme uzákonit povinné dělení rodičovské dovolené mezi otce a matku. Zaměstnavatelé si musí zvyknout, že nejen žena je 'nespolehlivou' zaměstnankyní s 'rizikem' rodičovství," píše ve své tiskové zprávě ČSSD.

Celkem deset návrhů na podporu rodin s dětmi zpracovalo devět žen z občanského sdružení Oranžový klub, které je navázáno na ČSSD. Jednou z členek je například Michaela Marksová-Tominová, stínová mluvčí pro lidská práva a rodinu.

"Dosavadní výsledky Nečasovy vlády v oblasti rodinné politiky a rovného postavení mezi oběma pohlavími jsou nedostatečné. Dokládá to aktuální zpráva Evropské komise – ve vytváření podmínek pro kombinaci péče o děti a placené práce je Česká republika na chvostu evropských zemí," stěžuje si Marksová-Tominová.

Dalšími návrhy je například povinnost školek přijímat všechny děti starší tří let nebo vznik institutu certifikovaných chův.

Především se ale nad prvním návrhem o mateřské pozastavuje současná koalice. "Myšlenka, že přikážeme rodičům, aby se povinně střídali na rodičovské dovolené, je pro mě naprosto nepředstavitelná. Rodina je suverén a rodiče se sami musí rozhodnout, v jaké podobě budou společně pečovat o děti. Rozhodně to nesmí být stát, který bude tímto způsobem do jejich práv zasahovat," uvedla pro iDnes.cz místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

"Nemyslím si, že mohou vést ke skutečné pomoci skloubit práci a rodičovské role. Některé kroky jsou opravdu klasickými projekty sociálního inženýrství," dodává poslankyně.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Až vám budou v nedělním Newsroomu vysvětlovat, proč „nepustili“ video z útoku na Novém Zélandu... Takto to bylo doopravdy

20:32 Až vám budou v nedělním Newsroomu vysvětlovat, proč „nepustili“ video z útoku na Novém Zélandu... Takto to bylo doopravdy

Česká televize dnes zveřejnila upoutávku na nedělní Newsroom ČT24, v němž redaktorka Tereza Řezníčko…