ČT vzala na exkluzivní rozhovor Matoviče. Ten odhalil své další kroky a připodobnil se k Babišovi

01.03.2020 16:25

V České republice politické hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti řada lidí vůbec neznala. Jeho lídr Igor Matovič se teď ale stane premiérem, protože se svým hnutím OLaNO dokázal získat přes 25 procent hlasů voličů. Česká televize přinesla rozhovor s Igorem Matovičem. Srovnal se např. s Andrejem Babišem a konstatoval, že je mu sympatické, že jsou oba Slováci. Prozradil toho ale mnohem víc.

ČT vzala na exkluzivní rozhovor Matoviče. Ten odhalil své další kroky a připodobnil se k Babišovi
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Vítěz slovenských parlamentních voleb v roce 2020 Igor Matovič (OĽANO)

Igor Matovič, podnikatel z Trnavy, se sice v politice pohybuje už deset let, ale řada českých občanů ani jeho samotného, ani jeho hnutí OLaNO nezná. Teď se to ale možná změní, protože Matovič drtivě vyhrál slovenské volby a pravděpodobně se stane premiérem.

„Už deset let jsem politikem, který do politiky vstoupil s tím, že už jsem se nemohl dívat na to, jak slovenští politici okrádají své vlastní voliče. Žil jsem si pohodlný podnikatelský život, myslím, že i dost úspěšný, dlouhé roky jsem platil nejvyšší daně ze všech živnostníků na Slovensku, ale zároveň mě velmi mrzelo, že ty peníze potom končily na nějakých ‚správných‘ kyperských účtech. Tak jsem si řekl, že nestačí si žít v klidu, ale je třeba vstoupit do těch bouřlivých vod,“ poznamenal Matovič hned v úvodu rozhovoru s odkazem na jeden ze světových daňových rájů na Kypru.

S mafií na Slovensku prý Matovič bojoval už v době, kdy to ještě nebylo populární. A lidé to ocenili. Ocenili, jak se Matovič choval, nemuseli prý vycházet jen ze slov, co bude jako poslanec dělat v budoucnu.

Anketa

Máte rádi Zuzanu Čaputovou?

hlasovalo: 20723 lidí
Má Matovič blíže k levici, k pravici, nebo se vidí jako středový politik?

„Já jsem člověk, který je hodnotově konzervativec, ekonomický liberál se silným sociálním cítěním, takže mě můžete označit za socialistu,“ rozprostřel sám sebe Matovič odprava doleva na politické ose.

Odmítal říci, ke kterému evropskému politikovi má nejblíže. Ze světových politiků vzpomněl na Mahátma Gándhího, kterého také nejprve nikdo neznal, pak se mu lidé smáli a nakonec ve své zemi vyhrál. Osud hnutí OLaNO byl prý velmi podobný.

Pokud jde o české politické osobnosti, Matovič prý vidí jistou podobnost mezi sebou a českým předsedou vlády Andrejem Babišem. „Myslím si, že i jemu se podařil takový husarský kousek, že do té české politiky vpadl a hned měl velmi dobrý výsledek.“ Jistou spřízněnost s Babišem prý cítí i v tom, že jsou oba Slováci.

Pokud bude premiérem, hodlá s lidmi jednat otevřeně, jak sám řekl, jinak než Robert Fico nebo Vladimír Mečiar. Hodlá se prý férově chovat i k lidem, kteří volili opoziční strany, případně volit nebyli. Přál by si, aby ho lidé vnímali jako premiéra sjednotitele, který je tu opravdu pro všechny. Je si současně vědom toho, že se občas bude muset kousnout do jazyka a zdržet se komentáře k té či oné věci.

Vnímá se ale jako člověk, který opravdu vždy jednal férově. „Když jsem ránu dostal, tak jsem ji vrátil,“ prohlásil. Lidé, kteří ho vnímají jako klauna, prý možná budou pozitivně překvapeni.

Se svou novou vládou by rád podržel ústavní většinu, aby mohl nastavit prověrky pro soudce, aby Slováci měli jistotu, že je nesoudí někdo, kdo někdy v minulosti vzal úplatek. Největší slabinu na Slovensku totiž vidí v nedostatku spravedlnosti v zemi pod Tatrami.

Prostě a krátce, chtěl by se pokusit vrátit lidem důvěru ve stát.

Nadále hodlá udržovat těsnou spolupráci v rámci Visegrádské čtyřky, ale s jistou výhradou. „Měla by být nadále těsná a zároveň si myslím, že bychom pro Evropu měli být čitelní. Pokud společně postupovat, tak se zdravým rozumem,“ zdůraznil. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opilci. Hřebejk vyjel na neočkované a zklidnili ho

18:52 Opilci. Hřebejk vyjel na neočkované a zklidnili ho

Populární filmař Jan Hřebejk ťal do odmítačů očkování. Přišel vskutku s originálními příměry. Prý je…