Čaputová a přítelkyně lidu? A Petříček? Paroubek se neudržel

6. 3. 2021 6:22

Slovensko nyní čelí doposud největší vládní krizi od nástupu premiéra Igora Matoviče. Spouštěčem vládních neshod bylo Matovičovo překvapení v podobě nepříliš standardního nákupu ruské vakcíny Sputnik V – o tom totiž až do příletu letadel s vakcínou na palubě nevěděl téměř nikdo kromě něj, ani jeho koaliční partneři. Zatím neregistrovaná vakcína vzbudila na Slovensku pozdvižení a na Matoviče se snesla vlna kritiky úplně ze všech stran. Bývalý český premiér Jiří Paroubek ho však přesto chválí. Příklad by si z Matoviče prý mohla vzít i česká vláda, byť v lehce pozměněném personálním složení.

Čaputová a přítelkyně lidu? A Petříček? Paroubek se neudržel
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 19636 lidí
Paroubek na svém blogu na serveru Aktuálně.cz komentoval vážnou politickou krizi na Slovensku s tím, že slovenský premiér Igor Matovič „se pochlapil“. Podle něj je nyní na „samém pokraji národního neštěstí a katastrofy“ potřeba „řešit věci nekonformně“.

K nestandardnímu nákupu ruské vakcíny pak dodává, že bouře, kterou sklízí Matovič, je dle jeho mínění „zvláštní“.

Tvrdí, že v této věci „se demaskovala také slovenská prezidentka Čaputová, která si doteď hrála na velkou ‚přítelkyni lidu‘“. „Teď každý vidí, že paní prezidentka na lidi kašle, a to zvysoka. Příjemnější jí jsou pochvaly západoevropských a amerických rusožroutů, jimž dává přednost před zájmy vlastního obyvatelstva,“ komentuje nesouhlas Čaputové s Matovičovým překvapením v podobě ruské vakcíny.

Čaputové vadí, že ruská vakcína je zatím bez evropské registrace. Dle prezidentky by lidé měli mít právo vybrat si, zda budou chtít být ruskou vakcínou očkováni, či nikoliv.

Paroubek však namítá, že západní farmaceutické firmy „získáním stupidních smluv o dodávkách protikovidových vakcín, na které bruselští byrokraté v současném znění nikdy neměli přistoupit, získaly prakticky bezbolestně celý trh Evropské unie pro dodávky svých vakcín“.

Selhalo dle něj i vedení Evropské unie v čele se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. V té souvislosti bývalý premiér míní: „Až bude končit pandemie, alespoň ta její nejhorší část, tedy někdy na konci tohoto roku před Vánocemi, tak by se paní předsedkyně Evropské komise měla odporoučet ze své funkce.“

Připojuje rovněž varování, že obdobná situace, jíž nyní čelí na Slovensku, může potkat i nás. Česká pravice totiž podle něj „velmi pracně vymýšlí, jak se vylhat ze skutečnosti, že evropská administrativa selhala a že nastal čas na přijetí ruské anebo čínské vakcíny anebo dokonce obou vakcín“.

Paroubek také nadnesl, že podle něho se „250 milionů korun v pěti stech miliardách korun schodku státního rozpočtu jak letos, tak i loni ztratí“ a že je dobré také dát veřejné finance na pokračování prací na české vakcíně – i přesto, že on sám o tom „trochu pochybuje“. „Ostatně 12 miliard korun za zbrojní šrot dodaný Američany v podobě helikoptér mně připadá jako mnohem nesmyslnější výdaj,“ dodává.

České vládě radí, že má „rychle postupovat stejným směrem jako premiér Matovič a odhodlat se k nákupu ruské a případně i čínské vakcíny“ – a to i bez jejich schválení Evropskou lékovou agenturou.

Věci by prý pomohly i personální změny na ministerstvech. Skončit by podle něj mohli ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Pokud ministr zdravotnictví celou věc brzdí, měl by ze své funkce neprodleně odejít a předat úřad někomu odvážnějšímu. To mu ostatně velmi zdvořile naznačil také prezident republiky,“ tvrdí bývalý šéf vlády.

Pro Petříčka pak rovněž našel nové uplatnění. Radí mu, že by měl okamžitě odejít ze své politické funkce a „jít třeba sbírat motýly anebo brouky“. „Na to se hodí víc,“ uzavírá Paroubek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

20:47 Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

Kerého blba toto móže napadnút, rozčiloval se v Televizních novinách TV Nova jeden oslovený starší m…