Čaputová si ještě ani nevydechla a už tohle. Drsná sólojízda Okamury v přímém přenosu

31.03.2019 12:25

V nedělní Partii televize Prima se utkali místopředseda ČSSD Roman Onderka, místopředseda ODS Martin Kupka a předseda SPD Tomio Okamura. Pánové pogratulovali Zuzaně Čaputové ke zvolení slovenskou prezidentkou, ale když dostal Okamura více prostoru, obvinil Čaputovou, že plánuje zničit tradiční rodinu, tradiční stát i tradiční hodnoty. Došlo i na poslance Václava Klause mladšího, podnikatele Zdeňka Bakalu, neziskové organizace, Evropskou unii a NATO.

Čaputová si ještě ani nevydechla a už tohle. Drsná sólojízda Okamury v přímém přenosu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
reklama

Prvních pár slov věnovali pánové zvolení Zuzany Čaputové do čela Slovenska. Všichni tři Čaputové na dálku pogratulovali. Jenže ze strany Onderky a Okamury tím veškerá vstřícná slova v podstatě skončila.

Anketa

Vítáte zvolení Ladislava Jakla do RRTV?

95%
5%
hlasovalo: 21599 lidí

Onderka připomněl, že ve druhém kole nebylo volit ani 50 procent občanů, takže Zuzana Čaputová bude muset přesvědčovat především ty voliče, kteří ve druhém kole zůstali doma. „Ona řekla, že chce komunikovat se všemi, i s těmi, co jí nevolili. Já doufám, že tu změnu myslí tak, že bude více komunikovat s předsedou SMERu Robertem Ficem, protože doteď to byl neustálý spor mezi stávajícím prezidentem Andreje Kiskou a předsedou strany SMER Robertem Ficem,“ zdůraznil Onderka.

Okamura vůči Čaputové volil ještě ostřejší slovník. „Je to člověk, který otevřeně podporuje likvidaci tradiční rodiny, likvidaci tradičních hodnot a likvidaci suverénních států. Je to vysloveně probruselský, prounijní politik. To se naštěstí nepodařilo ani prezidentu Kiskovi, který byl umírněnou variantou Zuzany Čaputové, on si to možná myslel, ale Zuzana Čaputová to říká nahlas,“ vypálil Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Má obavu, aby zvolení Čaputové do čela Slovenska nenarušilo spolupráci ve Visegrádské čtyřce. Spoléhá však na to, že slovenský prezident nemá podle ústavy příliš mnoho pravomocí. Narušení spolupráce v rámci V4 by podle Okamury mělo dopad i na Česko. „Je to takový pan Drahoš v sukních,“ shrnul svůj názor na Čaputovou Okamura.

Kupka budoucí slovenskou prezidentku popsal jako prozápadní političku. „Jednoznačně je to politik prozápadní, nejenom proevropský, ale také politik zakotvený v euroatlantických vazbách,“ ocenil Kupka slovenskou advokátku. Jedním dechem dodal, že porážka Maroše Ševčoviče, eurokomisaře, jehož nominovala do prezidentské volby strana SMER, je jasným vzkazem pro tuto vládní stranu.

Poté přišla řeč na vyloučení Václava Klause mladšího z ODS. Kupka zdůraznil, že Klausův odchod ODS nepoškodil, i když se tak možná dají vykládat některé předvolební průzkumy. „Lidé mi říkají ‚ano, teď vás můžeme volit, pro nás byly názory a provokace přespříliš‘,“ prozradil Kupka s tím, že tito lidé teď mohou ODS volit jakožto moderní pravicovou stranu. Posléze dodal, že Klaus mladší v senátních volbách nepodporoval kandidáta ODS a řeči o srovnávání holokaustu s přijímáním směrnic EU českým parlamentem už byly jen poslední kapkou.

Fotogalerie: - "Žluťáci" na Trocadéru

Žluté vesty protestovaly po celé Francii již dvacá...
Žluté vesty protestovaly po celé Francii již dvacá...
Žluté vesty protestovaly po celé Francii již dvacá...
Žluté vesty protestovaly po celé Francii již dvacá...
Žluté vesty protestovaly po celé Francii již dvacá...
Žluté vesty protestovaly po celé Francii již dvacá...

Václav Klaus má podle Kupky na své názory právo, ale pokud chce být členem některé politické strany, musí k ním být také do jisté míry loajální. A on loajální nebyl.

Když opět dostal slovo Okamura, také se věnoval předvolebním průzkumům. A to průzkumům CVVM. „Tam to vede paní Taberyová, která je manželkou Erika Taberyho, šéfredaktora Respektu, který je placen tunelářem Bakalou. Takže tam je jasná vazba. Pan Bakala na byty horníků nemá, ale na placení svých novinářů a placení štvavých kampaní má, takže mi v CVVM máme standardně o 5 procent méně. Toto ať si voliči zapamatují,“ žádal před kamerami Okamura.

Pár slov věnoval i odchodu tří poslanců z hnutí SPD. Lubomíra Volného a další dva kolegy označil za zrádce. „Oni jsou ti zrádci a přeběhlíci, kteří odešli sami a založili si vlastní stranu,“ uvedl předseda SPD.

Pánové věnovali pozornost také zavedení e-neschopenky a proplácení prvních tří dnů nemocenské. K proplácení nemocenské se hlásí ČSSD. K zavedení e-neschopenek především hnutí ANO. Vláda by chtěla obě věci provázat, ale sociální demokraté se zlobí, že by se tím proplácení prvních tří dnů nemocenské mohlo zbrzdit.

E-neschopenku se prozatím nedaří zavést a Onderka tvrdí, že jde o problém hnutí ANO. Kupka okamžitě oponoval, že jde o selhání celé vlády. Onderka se urychleně bránil, že hnutí ANO v této věci vyvolává chaos, ale podle svých vlastních slov věří, že se v rámci vládní koalice podaří najít nějakou shodu, kde bude jasné, že co nejdříve bude v praxi uplatněno proplácení prvních tří dnů nemocenské.  

Kupku tím však nepřesvědčil „Tato vláda předvádí gejzír slibů,“ zlobil se občanský demokrat s tím, že tyto sliby posléze odkládá a neplní. O ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové hovořil jako o „dávkomatu“, čímž rozzlobil Onderku.

„Nepoužívejte tady přezdívky naší paní ministryně, nebo prozradím, jak se říká některým vaším kolegům,“ vzkypěl brněnský sociální demokrat. Kupka konstatoval, že nepoužívá přezdívky, ale jen popisuje politiku paní Maláčové tak, jak ji vidí ODS.

Ve věci e-neschopenek a proplácení prvních tří dnů nemocenské dostal prostor i Okamura a pravil, že především na ono proplácení má vláda peněz dost.

Okamuma zahřměl, že vláda má na proplácení prvních tří dnů nemocenské dost peněz. Kde by je vzal? Stáhl by české vojáky ze zahraničních misí a sebral by peníze tzv. politickým neziskovkám, jak sám nazval některé neziskové organizace. „Přes deset miliard korun se vyplácí politickým neziskovým organizacím,“ zaznělo z úst předsedy SPD.  

Onderka se okamžitě ozval. „Vláda avizovala kontrolu neziskového sektoru. My prověřujeme, jakým způsobem získávají neziskové organizace dotace a jak s nimi hospodaří. Ta kontrola je velice silná a není pravdou to, co tady říkal kolega Okamura,“ pravil sociální demokrat.  

Nakonec se pánové Kupka a Okamura pohádali o to, kdo je větší vlastenec. Okamura prohlásil, že SPD je jedinou vlasteneckou stranou v Parlamentu ČR, protože prosazuje vystoupení z EU i z NATO. EU je podle jeho názoru nereformovatelná. A pokud jde o NATO, mohli bychom si prý vzít příklad z Rakouska, které není členem Aliance.

Kupka se okamžitě ohradil, že ODS je vlasteneckou stranou a jako vlastenecká strana realisticky vidí, že k členství v EU nemáme žádnou životaschopnou alternativu. „My jsme vlastenci, ale nejsme pro hloupé vlastenčení. Neexistuje pro Českou republiku jiná alternativa. My chceme Evropskou unii, která toho bude dělat méně a bude to dělat lépe. A jediný způsob, jak toho dosáhnout, je, abychom byli více vidět a slyšet. My chceme být více slyšet. Také chceme, abychom plnili své závazky v NATO,“ řekl Kupka.

Onderka diváky ujistil, že pokud bude ČSSD ve vládě, rozhodně se nebudou brát peníze armádě a vojákům na zahraničních misích, takže si Česká republika bude plnit své závazky v rámci možností.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš je lhář a křivák, řekl Xaver. Dal výzvu jeho peněžence

12:12 Drahoš je lhář a křivák, řekl Xaver. Dal výzvu jeho peněžence

Současná Rada ČT je obviňována, že neprávem odvolala dozorčí komisi. To a nejen to vysvětloval ve St…