Čechoukrajinec se vydal stopem přes Rusko. A toto mu prý říkají místní kvůli válce

07.08.2014 18:15

S žádnou nenávistí jsem se tady nesetkal. Místní mi naopak občas koupí i něco k jídlu a dávají mi cukroví vyrobené ve firmě Rosen ukrajinského prezidenta Petro Porošenka. To sdělil reportéru ParlamentníchListů.cz Jaroslav Hart, jenž již několik týdnů jezdí stopem po Rusku. Po otci má kořeny v srdci Evropy a mluví obstojně česky.

Čechoukrajinec se vydal stopem přes Rusko. A toto mu prý říkají místní kvůli válce
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ukrajinec cestujici po Rusku Jaroslav Hart
reklama
„Můžeme mluvit česky. Rozumím dobře, ale některá slova neznám," sdělil reportérovi ParlamentníchListů.cz mladík, který je také ubytován ve vladivostockém See You Hostelu. Jde o nejlevnější ubytovnu, vlastně byt s místnostmi plnými patrových postelí, kde se potkávají jen cestovatelé, kteří mají hluboko do kapsy. Jaroslav Hart, jak se později představil, je Ukrajinec s českými kořeny a cestuje po Rusku už hezkou řádku týdnů. Jeho rodina bydlí v Pervomajsku v Nikolajevské oblasti.

Konflikt na Ukrajině

„Bydlím v centrální Ukrajině. Válka je na Donbase. Lidi na Ukrajině říkají, že je to vina Rusů, ale tady v Rusku se ptají, co jsme vám udělali. Lidi tady jsou moc hodní. Už se mi stalo, že řekli, daleko tě neodvezeme, ale přespíš u nás a dostaneš najíst. To mi moc pomohlo," říká Hart s tím, že konfliktem nejsou vinni obyčejní lidé, ale politici. Spousta Rusů se ho ptá, jestli nyní nechce žít v Ruské federaci, když je na Ukrajině tak složitá situace.
 
Berou ho hlavně řidiči rodinných automobilů, méně pak kamionů. „Několik řidičů mi říkalo, že minulý prezident Ukrajiny byl špatný, ale tento je ještě horší. A pak mi dali cukroví od firmy Rosen, kterou vlastní Petro Porošenko. Tak jsme se tomu zasmáli," podotýká s tím, že konflikt na Ukrajině bude trvat ještě dlouho, protože Rusku i USA to prospívá. Největší tragédie je, že obyčejní lidé, kteří válku nechtějí, umírají.

Po ruských cestách

Hartovi je čtyřiadvacet. Nejdřív se vyučil ve střední odborné škole lodním mechanikem a na univerzitě se stal dopravním technologem. Studia zakončil v roce 2013, takže mu nic nebrání cestovat. Ostatně na první cestu se vydal v osmnácti, když si koupil lepší fotoaparát. Jeho fotografie, byť upravené v počítači, mají své kouzlo. „Nejdřív jsem jezdil vlakem jako student. Pak přijel do Čech a chtěl poznat svět. Potom jsem, po ukončení studií, už s batohem na zádech, odcestoval na dva měsíce do Běloruska, Ruska, Gruzie a Turecka," říká.
 
Letos se vydal na ještě delší cestu. Po Rusku stopuje už dva měsíce. Často využívá internetových serverů jako Couchsurfing a sociálních sítí jako Vkontakte. Už byl v Minsku, Smolensku, Saratově, Moskvě, Irkutsku, Ulan - Ude a tak dále. Nicméně Vladivostok není jeho konečnou stanicí. „Nyní bych si rád našel práci alespoň na měsíc, abych doplnil peněženku. Pak podle možností odplul do Latinské Ameriky, kde Ukrajinci v některých zemích víza nepotřebují anebo odjel přes Čínu do Jižní Asie, třeba Thajska či Kambodže, kde víza nejsou drahá a není to s nimi složité. Do Japonska, USA či Austrálie chtějí strašně moc dokumentů. Chtějí, aby měl člověk na kontě spoustu peněz a tak," dodává.

Zkušenosti s Českem

Čechem je po tátovi, který pochází z vesnice Bohemka. Maminka je Ukrajinka. „Učil jsem se česky už v raném dětství. Každé léto jsem jezdil k babičce, kam přijížděli čeští učitelé a já se učil psát, číst a mluvit. Také jsem byl dvakrát v Česku," podotýká s tím, že je členem krajanské skupiny Bohemka v Pervomajsku.
 
V roce 2011 byl v Česku na letním táboře a roku 2013 už na kurzu pro české krajany v Dobrušce. „Byli tam lidé z třiatřiceti zemí celého světa. Jen polovina uměla celkem dobře, druhá řekla tak leda dobrý den anebo jak se máte. Moc se mi tam líbilo. V Česku je čisto, lidé přátelští," dodává. O získání trvalého pobytu v Česku už přemýšlel, ale nyní cestuje a poznává svět, takže ještě není úplně rozhodnutý o tom, kde se natrvalo usídlí.

Reportážní cestu redaktora ParlamentníchListů.cz sponzorovaly firmy: 

CZ CAR International, s. r. o., Česká východní, a. s., Kilián-Lipno, s. r. o. a  Zdeněk Zbytek - hotel Kilián.

Loga partnerů reportážní cesty ParlamentníListy.cz

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …