Čeho se prý bojí ODS: Po pádu vlády zavřou Dalíka a skončí obchody

06.11.2012 12:35

S odstupem času se nám z každé události vybaví jen zlomové body, podle nichž po letech hodnotíme, jak na nás prožitek z ní zapůsobil. Šéfredaktor serveru ČeskáPozice.cz István Lékó poznamenává, že ho na Kongresu ODS upoutaly toliko čtyři body. Vystoupení Mirka Topolánka, zvolení Tomáše Chalupy místopředsedou ODS, „lékařská“ diagnóza strany v projevu pražského primátora Bohuslava Svobody a Nečasovy řeči o spojování pravicových stran.

Čeho se prý bojí ODS: Po pádu vlády zavřou Dalíka a skončí obchody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kongres ODS v Brně
reklama

„Absurditou to začalo, když předseda strany Petr Nečas prohlásil, že značka ODS je poškozena, že je symbolem korupce, a krátce po něm vystoupil delegát z Toskánska, jeden ze symbolů korupce," píše komentátor a připomíná, že za svá slova sklidil expředseda potlesk mohutnější, než Petr Nečas se svým premiérským projevem.

Různé frakce ODS se shodnou na jediném: Musíme vládnout

Nová krev, která by mohla změnit směřování ODS, se na kongresu zřejmě nenacházela. Nikdo se totiž nezeptal na Dalíka a další věci. „Topolánkovců je ve straně víc, než si myslíte," dodává autor. Tito politici se pokusí udržet vládu u moci, protože jinak by přišli o své obchody. Nástup ČSSD k moci by navíc mohl dostat do vězení právě Marka Dalíka a srovnat tak účet za Davida Ratha. ODS tak musí burcovat své příznivce útokem na nepoctivá média a odporné komunisty.

A proč by nemělo zapadnout zvolení ministra Tomáše Chalupy do nejužšího vedení strany? Kvůli kauze Key Investments, na které má tento muž také svůj podíl. Z pozice starosty Prahy 6 svěřil Chalupa této společnosti miliony korun a o tyto peníze městská část nenávratně přišla. Respektive, na návrat stovek milionů čeká. „Ostatně vyměnit Alexandra Vondru, jemuž naštvaná zbrojařská lobby nadělila kauzu ProMoPro, za Tomáše Chalupu, byl opravdu výborný tah...", poznamenává ironicky autor.

Nakonec si Léko všímá i Nečasovy vize o sblížení pravice. Pokud tuto vizi myslí vážně, měl by zůstat jen jeden kandidát pravicových stran na Hrad. Za současného stavu se pravicové hlasy rozdělí minimálně mezi Přemysla Sobotku a Karla Schwarzenberga, takže ani jeden z jmenovaných pravděpodobně nepostoupí ani do druhého kola.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…