Cena vajec: Brutální srovnání. Čtěte, komu vejce omlátit o hlavu

22.03.2023 10:33

Za posledního více něž půl roku cena vajec stoupla v Česku dvakrát tolik než v Německu. V celé EU je největší, vyplývá z oficiálních grafů Evropské komise. A přicházejí další odhalení. Zatímco loni v září prodával zemědělec 10 kusů vajec za 23,59 Kč, obchodníci je prodávali za 35,51 Kč. V prosinci už zemědělec inkasoval 32,90 Kč, zatímco cena vajec na pultě byla 50,99 Kč. Věc došla tak daleko, že i ministr Nekula ukazuje na supermarkety coby viníky raketového zdražení vajec. Ty se brání.

Cena vajec: Brutální srovnání. Čtěte, komu vejce omlátit o hlavu
Foto: Václav Fiala
Popisek: Vejce

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) se zlobí kvůli vysokým cenám potravin. Srovnání cen potravin v rámci EU, kupříkladu cen vajec, ukazuje, že jsou v Česku zdaleka nejvyšší v celé EU, a to výrazně. Zvláště v porovnání s Německem či s Rakouskem.

Ceny potravin v Česku

Ministr dal najevo, že toto nehodlá tolerovat.

„Dozorové orgány musí zintenzivnit kontroly, a to u zemědělců, potravinářů i obchodníků. Budeme chtít, aby postupovaly maximálně tvrdě proti všem, kteří se na trhu chovají nepoctivě. Pracovní skupina bude dostávat pravidelné reporty o kontrolách,“ napsal na Twitteru.

Ceny potravin v ČR

Před časem se k celé věci vyjádřila i Agrární komora ČR.

„V minulých dnech se hodně mluvilo o tom, jak neuvěřitelně vysokou obchodní přirážku si supermarkety přihazují při prodeji cukru. Máme pro vás další příklad jejich nenasytnosti – vejce. Lobbista supermarketů Tomáš Prouza ze Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR se sice v médiích snaží odvádět pozornost jinam a osočuje tuzemské zemědělce a potravináře, že jsou to oni, kdo mají velké zisky, nicméně podívejte se na jasná fakta,“ napsala už v únoru Agrární komor ČR na Facebooku.

Komora zdůraznila, že pokud si tady někdo tzv. mastí kapsu, tak to z pohledu zemědělců jednoznačně jsou obchodní řetězce. A jako důkaz přidala komora srovnání cen vajec u obchodníků a u zemědělců.

„Obchody zdražily totiž znatelně výrazněji než dodavatelé vajec. Přitom drtivá většina růstu nákladů je na straně zemědělců. Téměř 70 % ceny vejce totiž tvoří krmivo nosnic,“ upozornila komora.

Ceny potravin v Česku

O slovo se však přihlásil i Agrární komorou zmíněný Tomáš Prouza.

„Ceny potravin v Česku nahoru tlačí nebývalé zdražování českých velkozemědělců. Ostatně i ČSÚ upozorňuje, že loňský rok pro ně byl superziskový. Vysvětlí tyhle nárůsty na dnešní tiskovce ministr Nekula?“ ptal se už v úterý Prouza. A také přidal graf.

Ceny potravin v Česku

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Nekula je pitomec a Prouza gauner, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseShawk , 22.03.2023 12:25:52
Na "boudu" už dávno měli dostat oba. Nekula za to, že to nechal dojít tak daleko a činí se teprva teď, když už jsou lidé nehorázně nasraní, a Prouza za to, že neustále leze hitlermarketům do zadnice aby si zasloužil svůj jidášský groš. Zemědělství a potravinářství ale nerozumí ani jeden...

| 13 | 0

Další články z rubriky

Akce v celé ČR. Už jednám. Rajchl přeskočil Středulu a jde dál

7:07 Akce v celé ČR. Už jednám. Rajchl přeskočil Středulu a jde dál

Právník a lídr strany PRO Jindřich Rajchl oznámil, že se chystá pokračovat v protestech proti vládě …