Centrální banka vždycky nějak zasahuje, proto ji máme, tvrdil u Moravce guvernér Singer

17.11.2013 12:58 odp.

Guvernér ČNB Miroslav Singer v Otázkách Václava Moravce hájil devizové intervence. Podle něho nehrozí žádný výrazný inflační růst a ceny spotřebního zboží stoupnou jen mírně. Hájil se i devizovými intervencemi cizích centrálních bank.

Centrální banka vždycky nějak zasahuje, proto ji máme, tvrdil u Moravce guvernér Singer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer přednášel na právnické fakultě na téma Krize eurozóny

„My děláme to, co už několik centrálních bank udělalo, tedy že začaly oslabovat vlastní měnu. Riskantní je nic nedělat. V takovém případě jen rizika přijdou později. Centrální banky musejí koukat dopředu. Pokud nic neuděláme, pravděpodobně by po celý rok klesaly ceny,“ vysvětloval.

Odmítl také slova o tom, že by on sám někdy devizové intervence kritizoval. „Pokud si vzpomínám, pouze jsem říkal, že k nim mají banky přistupovat jen za velmi vážných okolností. Centrální banky nejsou schopny zvrátit trend, ale mají poskytovat cenovou stabilitu, zahlazovat výkyvy a tím do určité míry ekonomice prospívají,“ uvedl Singer.

Nevyloučil další změny

Nelíbí se mu ani kritika toho, že centrální banka zasahuje do ekonomiky. „Centrální banka vždycky něco administrativně určuje, jinak by neměla smysl. My budeme mít v příštím roce druhou nejnižší míru inflace za poslední dekádu. To mi tedy nepřipadá jako nějaká hyperinflační hrozba. Data ukážou, jestli jsme měli pravdu, jestli rozpoutáme nějakou inflační vlnu, nebo ne,“ pokračoval.

Zároveň nevyloučil, že budou do kursu opět zasahovat. „Může se stát, že budeme kurs měnit, ale přiznám se, že by to vyžadovalo dramatickou změnu. Obecně to ale nevylučujeme,“ řekl s tím, že například benzín by se měl zdražit zhruba o jednu sedmdesátinu, což nepředstavuje nijak dramatické zdražení. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: lze

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ájatolláh Babiš? „Rozbuška nenávisti.“ Neuvěříte, co Rakušan vymyslel

16:00 Ájatolláh Babiš? „Rozbuška nenávisti.“ Neuvěříte, co Rakušan vymyslel

„Radši rychlý řez než zesměšňování vlastní země před celou Evropou.” Babiš se ostře pustil do minist…