Češi, jste blbí? Dagmar Havlová, Jiří Lábus a jiní natočili film. A takto to dopadlo

17.12.2019 10:44

Co je pro někoho komedií, je pro jiné hororem. Komedii Vlastníci považuje šéfredaktor Britských listů Jan Čulík za děsivé podobenství o České republice. „Dům se vám rozpadá před očima, vy se sprostě hašteříte o blbostech a nejste schopni dohodnout se na žádném řešení,“ míní Čulík. Akorát prý hrozí, že film dojde jen těm inteligentním.

Češi, jste blbí? Dagmar Havlová, Jiří Lábus a jiní natočili film. A takto to dopadlo
Foto: Repro Youtube
Popisek: Film Jiřího Hlavenky Vlastníci
reklama

Přibližně před měsícem šla do kin komedie Vlastníci, režírovaná a napsaná Jiřím Havelkou. Film má na Česko-Slovenské filmové databázi nadprůměrných 81 %. Mezi účinkujícími jsou například Vojtěch Kotek, Dagmar Havlová nebo Jiří Lábus. Pojednává o schůzi vlastníků a nájemníků v jednom činžovním domě.

Trailer filmu:

Anketa

Chcete, aby Pavel Novotný byl předsedou vlády ČR?

3%
97%
hlasovalo: 7326 lidí

Co je pro některé komedií, je pro Jana Čulíka na Britských listech hororem, podobenstvím o současné České republice, „děsivou metaforou“. Jednotliví nájemníci prý představují různé společenské skupiny. „Nešťastný pan Švec, který hlasuje i za svou přestárlou maminku, právě odvezenou do nemocnice, je metaforickým představitelem dnešních českých důchodců, nebo prostě obyčejných lidí, kteří hlasují tak či onak, ačkoliv nemají páru ani o tom, jak se hlasuje a o čem se hlasuje a co to vlastně způsobí,“ tvrdí Čulík spolu s tím, že totéž se děje v Americe a ve Velké Británii.

Anketa

Chcete, aby Pavel Novotný byl předsedou vlády ČR?

3%
97%
hlasovalo: 7326 lidí

Postava inženýra Kubáta, bývalého předsedy domu a komunisty, který všechno blokuje, dle publicisty připomíná ty, kdo převzali moc v devadesátých letech. „Teď už je těmto lidem kolem sedmdesátky, takže nechtějí nic moc už dělat, jen vzpomínají na minulost, ale přepustit svou moc a vliv třicátníkům nebo čtyřicátníkům, to ne,“ stěžuje si Čulík.

Šéfredaktor Britských listů dále rouboval stav České republiky na Havelkovu komedii: „Dům se vám rozpadá před očima, vy se sprostě hašteříte o blbostech a nejste schopni dohodnout se na žádném řešení. Skoro všichni protagonisté jsou útoční, sprostí a sobečtí. Prosazují své materiální zájmy drze a drsně na úkor všech ostatních, neváhají se snižovat k drsným urážkám i k vydírání.“

Postava profesora Sokola, který jen sedí stranou, je pro Čulíka také metaforou. „Postavu profesora Sokola lze interpretovat jako dnešní postavení intelektuálů a vzdělanců v české společnosti – hned po pádu komunismu byli vyšachováni, zbaveni veškerého vlivu. Moc a majetek převzali původně komunističtí oligarchové, případě lidoví sobečtí podvodníci. Elita a experti nemají v české společnosti žádnou moc.“

Fotogalerie: - Milion chvilek ve Valči

„Lamentovací setkání" proti Babišově ve Valči v Ka...
„Lamentovací setkání" proti Babišově ve Valčí v Ka...
Příprava na „lamentovací setkání" proti Babišově v...
„Lamentovací setkání" proti Babišově ve Valči v Ka...
Valečský zemědělec Vojtěch Veselý na „lamentovacím...
„Lamentovací setkání" proti Babišově ve Valči v Ka...

Dle Čulíka je přítomnost homosexuála a Čecha s těhotnou japonskou manželkou na schůzi vlastníků, stejně jako existence černošských studentů-nájemníků v jednom bytě činžáku známkou toho, že multikulturalismus a otevřená společnost přese všechno proniká do uzavřené české společnosti. Ale ta podle něj na homosexuály i černochy reaguje hrubými urážkami a Japonky nedokáže odlišit od Číňanek.

Dále se Čulík zaměřuje na bratry Čermákovy, kteří od přítomných získají nepotištěné papíry s podpisy, řka, že na ně pak natisknou plnou moc. „Jestliže to přítomní udělají, Čermákovi ‚budou moci vést celý činžák jako firmu‘. Nepřipomíná vám to něco?“ naráží Čulík na osobu Andreje Babiše a jeho motto a dodává, že ve filmu jde agresivita a sobectví ruku v ruce s neuvěřitelnou naivitou.

„Je to horor. A apel: Lidi, proboha, vzbuďte se!“ volá šéfredaktor Britských listů. Jenže podle něho hrozí, že „film je příliš inteligentní“, tudíž jeho domnělé poselství dojde jen těm, kteří už si ho jsou vědomi. A ti, kteří dle Čulíka „nejsou schopni vnímat normální komunikaci“, prý zahrnou tvůrce filmu vulgarismy. „Jak je to v ČR dnes běžné, když se předloží věcné argumenty,“ dodává Jan Čulík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poteče krev! Babiš vydal drsný příkaz

6:12 Poteče krev! Babiš vydal drsný příkaz

V pravidelném nedělním hlášení „Čau lidi“ se premiér Andrej Babiš (ANO) jal vysvětlovat, že ANO nepo…