Češi nevěří, že mohou ovlivnit celostátní problémy, ukázal průzkum

14.03.2014 17:35

Pouze osm procent Čechů věří, že může ovlivnit řešení problémů na celostátní úrovni. V porovnání s loňským rokem se počet takto smýšlejících snížil o dva procentní body. V otázce, jak se lidé mohou vyjadřovat ke společenským problémům, ovlivnit řešení ve své obci nebo dosáhnout svých oprávněných požadavků, je veřejnost výrazně optimističtější. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Češi nevěří, že mohou ovlivnit celostátní problémy, ukázal průzkum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sobotkova vláda v poslanecké sněmovně

Vůbec nejvíce občanů, a to 67 procent, si myslí, že má možnost otevřeně se vyjadřovat k problémům ve společnosti. Dvě pětiny dotázaných uvedly, že mohou ovlivnit řešení problémů ve své obci nebo městě, a přibližně čtvrtina vnímá možnost dosáhnout svých oprávněných požadavků. Proti loňskému únoru ve všech těchto případech velmi mírně přibylo kladných odpovědí, přičemž nejvýrazněji - o pět procentních bodů - se zvýšil počet těch, kteří cítí možnost vyjadřovat se ke společenským problémům.

Chcete něco změnit? Pak musíte vstoupit do politické strany

Nejúčinnější aktivitou, skrze kterou lze ovlivnit změnu zákona, je podle 62 procent občanů práce v politické straně. Dvaapadesát procent lidí tvrdí, že účinné jsou z tohoto pohledu i petice, a 49 procent veřejnosti pozitivně nahlíží rovněž na demonstrace. Kolem dvou pětin občanů pozitivně hodnotí práci v odborech a soudní spory. Naopak dopisy novinám a poslancům, hladovkou nebo prací v církvi nelze podle většiny veřejnosti ovlivnit legislativní proces.

V meziročním srovnání s výjimkou dopisů novinám stoupla podpora u všech aktivit, nejvíce o 12 procentních bodů to bylo u demonstrací a o 11 bodů u petic.

CVVM provedlo průzkum v první polovině února a účastnila se ho tisícovka lidí starších 15 let.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbláznili se. Ta drzost! Mezi Bartošem a Dostálovou to vřelo

12:50 Zbláznili se. Ta drzost! Mezi Bartošem a Dostálovou to vřelo

Karel Havlíček se kroutil „jako špína nad kanálem“. Šéf Pirátů Ivan Bartoš se v nedělní Partii na CN…