Česká armáda plánuje modernizaci budov. Bude to stát stamiliony

15.08.2014 19:22

Armáda plánuje modernizaci budov za stamiliony korun, objekty chce zateplit a plynofikovat. Podle původních plánů měly práce stát téměř půl miliardy korun. Dosud vypsané zakázky jsou ale proti plánům výrazně levnější, armáda by tak měla desítky milionů ušetřit. ČTK to dnes sdělila ředitelka příspěvkové organizace Ministerstva obrany Armádní Servisní (AS-PO) Dagmar Kynclová.

Česká armáda plánuje modernizaci budov. Bude to stát stamiliony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na letišti Praha-Kbely byly představeny nově modernizované vrtulníky Mi-171 pro Armádu ČR
reklama

„Zahájili jsme celkem 11 investičních akcí v oblasti plynofikace, rekonstrukce tepelných soustav a zateplování objektů v plánované výši 488 milionů korun,“ uvedla. Objekty je podle ní nutné opravit kvůli jejich stoupající energetické náročnosti i špatnému technickému stavu.

Na rekonstrukce se podařilo získat peníze z EU

Na opravy chce AS-PO použít 136 milionů korun ze svých zdrojů. Z fondů EU se podařilo získat 70 milionů korun, zbytek má zaplatit Ministerstvo obrany.

Organizace už zná vítěze pěti zakázek, konečné náklady na ně mají být o více než polovinu nižší než očekávané. Důvodem je podle AS-PO pokles poptávky po stavebních pracích a silná konkurence. „Skutečnost předčila veškerá naše očekávání,“ uvedla Kynclová s tím, že původně předpokládané ceny vycházely z projektové dokumentace a byly spočítané na základě průměrných stavebních cen v posledních letech.

Peníze vložené do modernizace se mají vrátit do pěti let

Armáda plánuje například plynofikaci a teplofikaci Jaselských kasáren ve Staré Boleslavi, u kterých se počítalo s náklady 55 milionů korun, nakonec byla dosažena cena 24,8 milionu korun. Zatepleny také mají být budovy Vojenské akademie ve Vyškově, kde práce za 28,8 milionu korun mají být dokončeny v polovině roku 2015. Ve stejné době je v plánu zateplení a výměna oken ve vojenské budově v Ruzyni a v internátu Univerzity obrany v Brně.

AS-PO počítá, že náklady spojené s modernizací se na úsporách armádě vrátí do necelých pěti let.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

17:26 Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

Komentátor Petr Holec se domnívá, že strana Pirátů je stranou, která je založená na bonzáctví. Předs…