Česká kontrarozvědka pomohla s dopadením bin Ládina

09.09.2011 22:05

Podle výroční zprávy pomohla zpravodajská služba české armády v dopadení Usámy bin Ládina. Předala totiž spojencům informace o pohybu důležitých teroristů. Kromě toho česká kontrarozvědka zaznamenala zvýšený zájem Číňanů o nové technologie.

Česká kontrarozvědka pomohla s dopadením bin Ládina
reklama
Usáma bin Ládin byl dopaden za přičinění i zpravodajské služby české armády. Píše se tak v její výroční zprávě. "Vojenské zpravodajství v roce 2010 získalo vlastními zdroji informace o pohybech a dislokaci významných teroristů, které byly analytiky vyhodnoceny jako relevantní. Tyto informace byly předány partnerským zpravodajským službám a mohly v konečném důsledku přispět také k dopadení nejhledanějšího teroristy světa," píše se ve zprávě.

Podle českého Vojenského zpravodajství se právě díky mezinárodní spolupráci nepodařilo teroristům způsobit ztráty na životech v Evropě. "V roce 2010 se teroristům podařilo iniciovat realizaci tří útoků, jednoho ve Švédsku a dvou v Dánsku. Všechny však byly neúspěšné," chválí česká rozvědka.

Související: Klausův Hájek: Bin Ládin je jen fikce

"Riziko naplnění teroristické hrozby na území České republiky hodnotí Vojenské zpravodajství nadále jako nízké," uzavírá teroristické téma výroční zpráva.

Kromě pohybu teroristů sledovala rozvědka i Čínu. Její zpravodajce zaznamenala vedle ještě výrazněji působících Rusů. "Mezi tradiční krytí ruských zpravodajských důstojníků nadále patřily diplomatické posty v rámci velvyslanectví a konzulátů. Nedávno odhalené případy špionáže v zahraničí však ukazují na rostoucí význam nelegálního krytí, které v schengenském prostoru skýtá velký potenciál a zároveň představuje hrozbu pro dotčené státy," varuje zpráva.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pomáhat Italům, Francouzům? Už jsme solidární dost, připomněla Ilona Švihlíková, kam z Česka mizí peníze a proč

20:55 Pomáhat Italům, Francouzům? Už jsme solidární dost, připomněla Ilona Švihlíková, kam z Česka mizí peníze a proč

ROZHOVOR Ekonomka Ilona Švihlíková se vyjádřila k plánu hospodářské obnovy pro konavirem zasažené ze…