Česká televize prokazatelně manipuluje s diváky. Její kodex je k ničemu, dokládá bývalý zpravodajský důstojník

8. 4. 2018 9:48

Aktivitám na podporu České televize, kterou v předešlých dnech podpořili umělci peticí, se vymykají analýzy, které o prohlubující se nespolehlivosti veřejnoprávní televize publikuje web plukovníka v záloze Jiřího Wagnera. Pro ParlamentníListy.cz se mimo jiné vyjádřil o umělcích, kteří podléhají pocitu, že mají výsadu a nadání vynášet soudy. Pro média má doporučení, jak posluchačům efektivně předkládat, kdo má ve společnosti pádné argumenty a kdo se více přibližuje, nebo oddaluje od pravdy. A proč Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám mlčí stejně jako Jandovy Evropské hodnoty?

Česká televize prokazatelně manipuluje s diváky. Její kodex je k ničemu, dokládá bývalý zpravodajský důstojník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Umělci, pozor na předpojatost a...

Protizemanovci nedávno jásali nad politickou angažovaností umělců během rozdávání cen Český lev, kde režisér Jan Svěrák a další sbírali podpisy pod petici Pět vět na obranu České televize.

Co se týče osob z uměleckého života, ty mají podle někdejšího zpravodajského důstojníka Jiřího Wagnera výhodu v tom, že mohou pro šíření svých názorů využít sdělovací prostředky, případně své televizní pořady. „Neměly by to však nikdy zneužívat k jednostranným a předpojatým výstupům. Neměly by podléhat pocitu, že mají výsadu a nadání vynášet veřejné soudy. Jejich úkolem je přiblížit občanům dění ze všech stran, k čemuž mají nejlepší předpoklady, protože mohou všem aktérům pokládat správné otázky,“ předkládá svůj postoj s tím, že to je prostě to nejdůležitější, čím by měly společnosti přispět, když se už odhodlají k rozebírání politických kauz. 

Vysvětluje to blíže na příkladu: Pokud mají umělci problém například s lidskými právy v Číně, měli by se stejnou měrou zabývat také lidskými právy zadržených osob na Guantánamu, lidskými právy civilních obětí při nezákonných agresích proti svrchovaným státům a podobně. „Jinak se z toho z jejich strany stává jednostranná, a tudíž propagandistická záležitost,“ míní a vrací se k tématu obrany České televize: „Jestliže chtějí chránit Českou televizi, měli by se nejprve velmi dobře seznámit s tím, proč je kritizována, a podívat se na rozbor jejích zavádějících výstupů,“ zdůrazňuje bývalý zpravodajský důstojník v ozbrojených silách, který se nyní věnuje analytické činnosti mimo jiné v oblasti bezpečnostní politiky a zpravodajských služeb.

Dezinformace, zamlčování, manipulace, chyby

Jednotlivé případy zavádějících výstupů na Wagnerově portálu exanpro.cz mapuje seriál „Prohlubující se nespolehlivost České televize v mediálním zpravodajství“.

„Pracovníci zpravodajských pořadů České televize šíří vědomé i nevědomé dezinformace, zamlčují fakta, snaží se o manipulaci diváků, vyhýbají se pokládání relevantních otázek, vystupují předpojatě a předkládají informace s výraznými odbornými nepřesnostmi a chybami,“ uvádí zcela nepokrytě vysloužilý plukovník, proč se tímto tématem začala zabývat jeho zpravodajsko-analytická agentura, v níž zúročuje své profesní zkušenosti bez závislosti na jakékoliv státní či soukromé instituci.

Nespolehlivé zpravodajství, za kterým stojí samotní reportéři a moderátoři, se v České televizi podle něj týká zejména tematiky Ruské federace, NATO, EU a zpravodajských služeb.

Ticho po pěšině, jak to?

Prokázat zpětně omyly, dezinformace a chyby v případě audiovizuálního média je podle něj poměrně jednoduché. „Dobré je to, že existuje velké množství přímých důkazů, protože jde o televizní a internetové záznamy. Ale špatné je to, že se tím nikdo nezabývá – ani vedení ČT, ani Rada ČT, ale ani Poslanecká sněmovna, která Radu ČT volí a odvolává,“ podotýká Jiří Wagner.

Ti, kdo by se podle něj měli ozvat, jaksi strkají hlavu do písku. „Think-thank Evropské hodnoty i Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám a další organizace mlčí,“ říká.

I prvně zmíněným spolkem se již mimochodem komunita zpravodajců kolem Jiřího Wagnera zabývala, a to již v roce 2016, kdy upozornila na to, že zveřejňované informace think-thanku, které bez ověření převzala Česká televize, jsou jednostranné, neúplné a k identifikování pravdy a dezinformaci mají daleko. Přesto ve své studii například bez jakýchkoliv pochybností konstatují, že „v České republice již dlouhou dobu probíhá politická, ekonomická a mediální dezinformační kampaň, která je součástí hybridní války vedené Ruskou federací. (…) Cílem této kampaně je podrývat demokratické instituce, nabourávat důvěru občanů v tradiční politické strany a mainstreamová média...“ A jaká byla reakce zpravodajců Exanpro:

Podobným tématem se zabývají i zde

Kodex České televize je k ničemu

Co se týče České televize, dosud má zpravodajská agentura Exanpro podrobně zdokumentováno více než deset případů: Týkají se jejího pochybení na téma nelegální migrace, výzkumu veřejného mínění, organizace Člověk v tísni ve spojitosti s východní Ukrajinou, použití sarinu v Sýrii, nedošetřeného zásahu do projevu prezidenta, manipulace o reakci ruského prezidenta na vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách, dále na téma islámských jmen, podivného přístupu ČT v případu anonymního ohlášení bomb na několika místech v ČR, NATO a kolektivní obrana, téma špionáže v ČR a podobně.

„U většiny případů je popsáno, v jakých bodech byl porušen Kodex ČT, který je z tohoto pohledu k ničemu,“ dodává Wagner. Některé analýzy jsou volně dostupné a šiřitelné, jiné bohužel přístupné jen pro předplatitele obsahu.

Jak to dělat správně

Pro tvůrce zpravodajských pořadů veřejnoprávní televize má Jiří Wagner konkrétní radu. „Doporučil bych, aby na všechna témata z oblasti mediálního zpravodajství nebyly zvány jen dvě strany z řad činných politiků a známých osobností, tedy oficiální zastánce názoru a oficiální oponent, ale vždy také třetí strana zástupců mimoparlamentních stran, různých iniciativ a takzvaných alternativních médií,“ předkládá návrh.

Takto by prý měla postupovat přednostně veřejnoprávní média Česká televize a Český rozhlas. „Měla by to být jejich výsada, a tak by ČT měla divákům zprostředkovat názorové proudy všech tří stran v jedné debatě, a ne je svými pořady oddělovat jako neslučitelné kategorie. To je nejlepší možnost, jak efektivně prokázat, kdo má v české společnosti pádné argumenty a kdo se více přibližuje, nebo oddaluje od pravdy,“ uzavírá.

V letošním roce se Wagnerovo Exanpro hodlá věnovat roli politiků a médií – s důrazem na veřejnoprávní Českou televizi – například ve známé kauze Čapí hnízdo.


Ing. Jiří Wagner je plukovník v záloze. V ozbrojených silách působil jako zpravodajský důstojník na různých funkcích a v různých organizacích, a to jak na domácí půdě, tak v zahraničí. Zpravodajskou činnost vykonával na taktickém, operačním i strategickém stupni.

Nyní se věnuje analytické činnosti především v oblasti ozbrojených konfliktů, terorismu, bezpečnostní politiky a působení zpravodajských služeb. Je provozovatelem stránek EXANPRO (EXkluzivní ANalýza a PROdukce), kde jsou zveřejňovány analýzy a hodnocení úzké odborné komunity.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lucie Bartoš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

22:32 „Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

REPORTÁŽ „Komunistická soudružka mě naučila koktat a počurávat se,“ vzpomínal bývalý kastelán na pře…