Česká televize si chce tvrdě došlápnout na neplatící koncesionáře. Inspiruje se v Německu, tam se za to chodí i za mříže

10.06.2016 8:49

V loňském roce Česká televize vybrala na poplatcích od občanů na 5,6 miliardy korun. Je však přesvědčena, že by mohla vybrat ještě mnohem víc, kdyby si došlápla na neplatiče koncesionářských poplatků. Některé neplatiče pohnala před soud. Jen se ukazuje, že vždy nejde o lidi, kteří by televizi opravdu sledovali „na černo“. V Německu se za neplacení koncesionářských poplatků ocitla jedna dáma dokonce za mřížemi.

Česká televize si chce tvrdě došlápnout na neplatící koncesionáře. Inspiruje se v Německu, tam se za to chodí i za mříže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České televize

Páteční Lidové noviny přináší příběh pana Petra, který provozoval malou restauraci, v loňském roce však musel podnik zavřít. A zapomněl odhlásit televizi, takže mu u České televize začal narůstat dluh za neplacení koncesionářských poplatků. Dostal se kvůli tomu dokonce k soudu. Pan Petr své pochybení uznává a nedoplatek zaplatí.

„Za letošní první čtvrtletí podala veřejnoprávní televize, která má příjem zajištěný z koncesionářských poplatků daných zákonem, celkem 569 žalob. Loni jich bylo 7877, což je polovina oproti roku předešlému. Přitom jen loni oslovovali pracovníci Kavčích hor na 300 tisíc domácností, které televizi koncesionářský poplatek dluží. Nereagovala více než polovina,“ píší páteční Lidové noviny.  

Odebíráš elektrický proud, plať za televizi

Za loňský rok Česká televize vybrala 5,6 miliardy korun. K žalobám prý ale sahá teprve tehdy, když se s dlužníkem nedá domluvit na zaplacení dlužných částek v upomínkovém řízení. Ale pozor, veřejnoprávní televize si může prověřovat i lidi, kteří odebírají elektřinu, ale koncesionářský poplatek neplatí s odůvodněním, že nevlastní televizi.

„Kromě dlužníků oslovuje televize i ty, kdo nejsou k poplatku vůbec přihlášeni. To probíhá na základě údajů od dodavatelů elektřiny. Když oslovené domácnosti nereagují, má možnost je Česká televize přihlásit k placení poplatku ze zákona. K tomu ale musí znát adresu trvalého bydliště,“ pokračuje v popisu situace deník. Za tímto účelem může nahlížet i do registru obyvatel.

Sluší se dodat, že nedoplatky lze vymáhat tři roky zpětně, po této době jsou dluhy promlčené. Jedná se o 135 korun měsíčně. Česká televize vydala od roku 2009 třiatřicet milionů korun. Od roku 2012 vymohla touto cestou 56 milionů. V průměru lze říci, že je každá druhá žaloba o nedoplatky úspěšná. Na soud se veřejnoprávní televize obrací až tehdy, když lidé neplatí poplatky přibližně rok.

Občané mohou zaslat čestné prohlášení, v němž se konstatuje, že nevlastní televizor. To potom znamená, že poplatky nemusí platit. Údaje prodejců televizorů ovšem neodpovídají představě, že by mnoho lidí televizi skutečně nevlastnilo. Faktem ovšem je, že roste odpor proti placení koncesionářských poplatků. Z této otázky se také stále častěji stává politické téma. Může za to např. prezident Miloš Zeman, který nedávno ve vyjádření pro server ParlamentníListy.cz navrhl zestátnit Českou televizi. Politici to většinou odmítli. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) poukázal na oligarchizaci médií a existence veřejnoprávní televize zaručuje potřebnou nezávislost médií.  

V Německu skončila neplatička dokonce ve vězení

V Německu je to tak, že koncesionářské poplatky platí každá domácnost – za televizi a rozhlas. Dělá to 17,5 eura měsíčně, tedy asi 470 korun. I tady ovšem platí, že poplatky neuhradí každý. A může se za to ocitnout dokonce ve vězení.

„Sieglinde Baumertová z městečka Geisa v Durynsku svůj odpor dotáhla tak daleko, že se nechala v únoru za neplacení dokonce zatknout. Po 61 dnech vazby ji propustili, protože televize kvůli medializaci případu couvla. Mimochodem ve vězení se Baumertová mohla na televizi dívat legálně – tam platí poplatek stát, poznamenal list Die Welt,“ shrnuje český deník.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …