České úspory a dluhy: Polovina domácností je v plusu

13.02.2013 14:31

Aktuální průzkum agentury STEM zjišťoval, jak hospodaří české domácnosti. Věnoval se investicím, úsporám a zadluženosti českých rodin. Z vlastního vyjádření dotázaných občanů vyplývá, že téměř polovina domácností je "v plusu", tedy že buď nemá žádné půjčky a přitom má úspory (25 %) nebo má více úspor než půjček (21 %).

České úspory a dluhy: Polovina domácností je v plusu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Eura, ilustrační foto

Třetina respondentů lednového průzkumu uvádí, že jejich domácnosti má vyrovnanou bilanci. Tedy buď přibližně stejně půjček jako úspor (21 %) nebo nemá ani půjčky, ani úspory (13 %). Převaha půjček se týká 15 procent domácností a pět procent respondentů uvádí, že má jen půjčky a žádné úspory.

Jak vyplývá z průzkumu, je rozložení úspor a půjček ovlivněno životní situací dotázaného, obdobím životní dráhy, životním stylem a výchozí pozicí. Vyšší míra zadluženosti je podle agentury STEM charakteristická pro mladší generace, lidi s nižším vzděláním, nižším profesním statusem, nezaměstnané osoby a ženy v domácnosti.

Celý průzkum ZDE

Mezi lidmi, kteří se považují za špatně příjmově zajištěné, je míra zadluženosti významně vyšší než u lidí dobře či průměrně zajištěných.

Investice a půjčky

Průzkum agentury STEM se ptal i na konkrétní podobu investic a půjček českých domácností. Z odpovědí dotázaných vyplývá, že nejčastěji lidé investují do penzijního připojištění (62 %), stavebního spoření (56 %) a životního pojištění (51 %). Dvě pětiny občanů uvedly, že investovaly do nemovitosti nebo pozemku. Třetina občanů spoří prostřednictvím spořících účtů nebo termínovaných vkladů. Pouze nízké procento respondentů využívá podílové fondy, akcie nebo dluhopisy.

Všechny uvedené investice jsou častější u lidí se středoškolským a vyšším vzděláním. U těch se ostatně předpokládají vyšší příjmy umožňující finance investovat.

Z finančních závazků českých domácností jsou nejčastější hypoteční úvěry nebo úvěry ze stavebního spoření (23 %) přičemž téměř polovinu z uvedeného podílu tvoří lidé ve věku 30-44 let. 19 procent domácností splácí spotřebitelský úvěr respektive peněžní půjčku (17 %).

Není překvapením, že investiční strategie domácností ovlivňuje její aktuální ekonomická situace. Je ale třeba upozornit, že mezi lidmi, kteří uvádějí, že jejich domácnost není dobře finančně zajištěna, má téměř polovina penzijní připojištění a dvě pětiny stavební spoření nebo životní pojištění.

Výzkum STEM byl proveden na reprezentativním vzorku obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 4. až 11. ledna 2013. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1119 respondentů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babišovi nepřátelé, nečtěte. Slavný Čech má blbé zprávy. Prý jste v háji

8:54 Babišovi nepřátelé, nečtěte. Slavný Čech má blbé zprávy. Prý jste v háji

Dnes se bude konat další z demonstrací proti Babišovi. Ovšem podle herního vývojáře Daniela Vávry to…