Česko a Británie proti zbytku Evropy. Fiskální smlouvu nepodepíšou

31.01.2012 7:42

Češi se nepřipojí k fiskální smlouvě Evropské unie. Podle premiéra Petra Nečase není dohoda příliš přísná a Česká republika už navíc podobná opatření sama chystá. Nečasovi také vadí složitá ratifikační procedura. Smlouvu musí schválit parlament a prezident republiky. A tady nastává problém. „Václav Klaus řekl, že ji nepodpoří,“ uvedl na tiskové konferenci Nečas. Spolu s Velkou Británií je tak Česká republika jedinou zemí, která jde proti proudu a fiskální integrace se nezúčastní.

Česko a Británie proti zbytku Evropy. Fiskální smlouvu nepodepíšou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek a společná evropská měna. Fotokoláž.
reklama

Premiér také nesouhlasil s tím, že země, které neplatí eurem, by se jednání eurozóny účastnily pouze jednou ročně podle okolností.„Být druhořadým členem, který je vystrkován za dveře, je neakceptovatelné. Nynější text je absolutně nevyhovující,“ citovala MF Dnes slova Petr Nečas. „Mám vážné výhrady a je pro mě těžko akceptovatelné, abychom podepisovali podobný dokument, přispívali půjčkou MMF pro země eurozóny, ale byli v podstatě pouze symbolicky na tzv. jednání.“ Vláda minulý týden schválila půjčku 38 miliard korun z deviz České národní banky.

Proti omezené účasti na jednáních vystupovalo také Švédsko a Polsko. Nakonec obě země přistoupily na kompromis. Premiéři eurozóny se budou scházet minimálně dvakrát do roka zvlášť. Jednou ročně se jednání zúčastní i země, které eurem neplatí a podepsaly smlouvu. Z finálního návrhu vypadla také podmínka limitů dluhů pod 60 procent HDP. Češi i Němci se snažili tyto podmínky zpřísnit.

Smlouvu by měly země podepsat začátkem března. V platnost vejde po dvanáctém podpisu a od příštího roku. Pakt o rozpočtové kázni bude platit pouze pro země eurozóny. Ostatní země ho mohou také podepsat s tím, že pro ně bude platit, až přijmou společnou měnu. Česká republika se může  k smlouvě kdykoliv v budoucnu připojit.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor:
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Hrušínský má vztek. Čínský virus mi ničí divadlo! Nepomáhá nic

19:33 Jan Hrušínský má vztek. Čínský virus mi ničí divadlo! Nepomáhá nic

Principál soukromého Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský si na svém facebooku stěžuje na „čínský virus“…