Česko by mělo dát v příštích dvou letech 100 milionů na pomoc Sýrii

22.08.2019 22:40

Česko by mělo v příštích dvou letech poskytnout 100 milionů korun na humanitární pomoc Sýrii a na obnovu země. Návrh Ministerstva zahraničí projedná v pondělí vláda. Poskytnutí pomoci vychází ze závěrů Rady bezpečnosti OSN, mezinárodní podpora by měla přispět i k návratu syrských uprchlíků do vlasti.

Česko by mělo dát v příštích dvou letech 100 milionů na pomoc Sýrii
Foto: archív autora
Popisek: US letecký útok Sýrie

Pomoc by měla navázat na projekty, které Česko v Sýrii provádí od roku 2016 do letoška a na které vyčlenilo 195 milionů korun. V nadcházejícím období by se měl snížit podíl humanitární pomoci, a naopak poroste význam stabilizace země a obnovy a rozvoje infrastruktury, na nichž by se v budoucnu mohly podílet i české firmy.

Na humanitární pomoc chce Ministerstvo zahraničí vyčlenit 20 milionů korun. Peníze poslouží především k zajištění přístřeší pro vysídlence, potravinovou pomoc a zajištění léků nebo na podporu uprchlíků, kteří se do Sýrie vrátí z okolních zemí. Padesát milionů korun bude určeno na projekty pro stabilizaci země, mezi které spadá obnova školského systému, zdravotnických institucí a místní samosprávy. Na rekonstrukci Sýrie počítá Ministerstvo zahraničí s 20 miliony korun, peníze mají posloužit k obnově kulturních památek a k rozvoji infrastruktury, zejména v oblasti zpracování odpadů, zajištění přístupu k vodě a energetiky.

Deset milionů korun z vyčleněné částky bude určeno na logistické zajištění pomoci. Česko kvůli tomu bude muset vyslat do zahraničí další pracovníky Ministerstva zahraničí, posílit bezpečnost české ambasády v Damašku a pokrýt náklady na dopravu pomoci na místo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátka Krausová napsala nevídaný mail o své kolegyni, který se neměl dostat mezi lidi: „Ať si políbí p*del, zas*aná pí*a…“

16:48 Pirátka Krausová napsala nevídaný mail o své kolegyni, který se neměl dostat mezi lidi: „Ať si políbí p*del, zas*aná pí*a…“

„Já s tímhle končím, ve straně plné kreténů, kteří mají větší slovo, než normální lidi, pracovat neb…