Česko na společné měně vydělalo, přestože není v eurozóně, tvrdí Fassmann

10.02.2012 22:50

Podle šéfa oddělení makroekonomických analýz a prognóz odborářské centrály ČMKOS Martinaa Fassmanna na společné měně některé státy eurozóny vydělaly více než ostatní. „Evidentně na tom vydělaly státy severu, specielně Německo. V Německu je v současné době v podstatě konjunktura. Oni to moc nezdůrazňují, ale v zásadě jsou na tom dobře,“ uvedl Fassmann. Nejen Německo si s eurem přilepšilo – ještě Česká republika. A to i přes to, že eurem neplatí. „Česká republika, jako v podstatě záložní ekonomický prostor Německa, na tom vydělala taky,“ tvrdí Fassmann.

Česko na společné měně vydělalo, přestože není v eurozóně, tvrdí Fassmann
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

„Prostřednictvím Německa jsme vydělali na eurozóně – to je ten fór,“ pokračoval Fassmann v rozhovoru pro Vaše věc. „A co je teď důležité? Myslím, že právě teď je specielně pro nás důležitá solidarita. Ale začnu ještě z jiného konce – našim debatám kolem fiskálního paktu moc nerozumím, protože debatovalo se sice o paktu, ale vyznívalo to jako debata, jestli přijmout nebo nepřijmout euro. Velká Británie je mocnost, my jsme co? Zajímáme někoho? Hrát si na nějakého solitéra, který stojí vedle a je chytřejší než všichni ostatní, to je možné, ale nemělo by nám uniknout, že situace se mění. Začínají nás mít plné zuby,“ vyjádřil se Fassmann k nepodepsání fiskální smlouvy.

Přínos Česka pro Evropskou unii a speciálně Německo je podle Fassmanna zanedbatelný. „Myslím, že dneska Merkelové stačí, aby řekla – pánové, opravdu ty Čechy k něčemu potřebujeme? Opravdu je potřebujeme k těm dodávkám? V tom je to největší nebezpečí, toho se velmi obávám. To už je pak o konkrétních věcech. Pak už nejde o to, jestli budeme chodit někam na nějaký summit jednou ročně, nebo čtyřikrát ročně. Tohle je čistě praktická záležitost, je to o naší zaměstnanosti.“

Obětní beránek Řecko

Jak jsme zmínili na začátku, euro bylo pro některé země větším přínosem než pro druhé. „A záchrana eurozóny se musí odvíjet od toho, že někdo vydělal a někdo prodělal,“ myslí si Fassmann. „To znamená, že jednotná měna samozřejmě vyžaduje i společnou rozpočtovou politiku a mnohem větší přerozdělení, pokud má zůstat v dnešní podobě. Jistě, směřuje to ke společné hospodářské politice. Ale společná hospodářská politika bez společné rozpočtové politiky a přerozdělení není dost dobře možná.“

Mezi země, u kterých jednoznačně společná měna nešla ruku v ruce s rozvojem, patří Řecko. A Fassmannovi vadí, že se za to dává vina jenom této zemi. „Řecko je velmi dobrým příkladem toho, jak Evropská unie špatně přerozděluje. Dívám se na to jako ekonom. Kolik továren se v Řecku postavilo za podpory EU? Vždyť Řecko nemá v podstatě žádný průmysl! Co bylo záměrem v Řecku? Kam se cpaly peníze? Do hotelů? Najednou se ukazuje, že Řecko sloužilo Německu jako záložní letní stanoviště pro své dělníky. Odpočinkové místo. Takhle byla koncipována úloha Řecka. Tím chci jen říci, že kampaň, která se u nás proti Řecku vede, je nespravedlivá.“

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …