Česko objednalo vakcínu pro téměř sedm milionů obyvatel. Očkování bude dobrovolné a zdarma

07.12.2020 22:28

Česká republika objednala prostřednictvím společných smluv Evropské unie vakcínu proti covidu-19 pro 6,9 milionu obyvatel. Očkování bude dobrovolné a hrazené z veřejného zdravotního pojištění, vyplývá to ze strategie očkování, kterou v pondělí projednávala vláda, informuje Aktuálně.cz.

Česko objednalo vakcínu pro téměř sedm milionů obyvatel. Očkování bude dobrovolné a zdarma
Foto: pixabay.com
Popisek: Očkování - ilustrační foto

Strategie bude v čase dál upřesňována a aktualizována. Dostupnost vakcíny do konce roku strategie označuje za minimálně reálnou, i tak by byla nejvýše pro 400 000 osob. Pro milion dalších lidí má být v prvním čtvrtletí příštího roku, ve druhém pro 2,62 milionu lidí, ve třetím pro 2,42 milionu lidí a ve čtvrtém pro 382 000 lidí. Další dávky budou dostupné v roce 2022.

Strategie uvádí, že jako první budou očkovaní lidé nad 65 let a mladší nemocní s vážnými chorobami. Jen seniorů je podle poslední statistické ročenky přes 2,13 milionu, tvoří tak pětinu obyvatel republiky.

Dříve očkovaní budou lidé se vzácnými genetickými nemocemi, kteří jsou kvůli dalšímu postižení či intelektové nedostatečnosti ve zvýšeném riziku. Přednostně se počítá také s nemocnými s chronickou plicní obstrukční nemocí, plicními fibrózami, vysokým krevním tlakem léčeným kombinací nejméně tří léků nebo vážnými nemocemi srdce, ledvin, jater, hemato-onkologickými onemocněními, obézní či diabetici s vážnější formou nemoci.

Jako další se budou očkovat vybraní zdravotníci, nejdříve z oddělení ARO a JIP a urgentních příjmů, poté pracovníci zdravotnické záchranné služby nebo infekčních oddělení. Následně se počítá s pracovníky hygienických stanic, kteří provádějí epidemiologická šetření, a lidmi, kteří odebírají a zpracovávají biologické vzorky na vyšetření covidu-19.

Po nich budou očkovaní ostatní zdravotníci, zubní lékaři, lékárníci a farmaceuti, pracovníci pobytových a odlehčovacích sociálních služeb nebo domácí zdravotní péče.

Vakcína podle údajů ve strategii nebude zřejmě zpočátku registrovaná na použití u dětí. Většina firem ji testuje pouze na 17 až 85 let. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Začalo to seriózně, pak se ale Petrov a Zahradil už neudrželi. Těžké bombardování lovců „dezinformátorů“

16:56 Začalo to seriózně, pak se ale Petrov a Zahradil už neudrželi. Těžké bombardování lovců „dezinformátorů“

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vyjádřil názor, že by plukovník Michal Ko…