Česko přijde za loňský rok o deset miliard z evropských fondů

20.01.2014 21:34

Česká republika přijde o deset miliard korun z evropských fondů, které nestihla vyčerpat z limitu pro loňský rok. Řekl to první náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun. Původně přitom ministerstvo odhadovalo ztrátu za loňský rok až na 30 miliard Kč.

Česko přijde za loňský rok o deset miliard z evropských fondů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

„Roční limit čerpání byl loni splněn z 97 procent. V tuto chvíli to vypadá, že míra nedočerpání bude nejvýše 12 miliard korun. Nicméně stále ještě jednáme s Evropskou komisí o dalších výjimkách u projektů zpožděných kvůli loňským povodním a průtahům u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, takže je pravděpodobné, že konečná částka bude ještě nižší," řekl v pondělí Daniel Braun s tím, že ve hře zůstávají projekty za celkem dvě miliardy Kč.

Ještě v polovině loňského roku přitom MMR odhadovalo, že se nestihne vyčerpat až 30 miliard korun. Výsledná částka je tak výrazně nižší. „Není to nic, s čím bychom mohli být úplně spokojení. Na druhou stranu ale je určitě pozitivní, že se od loňského června podařilo mobilizovat všechny síly a minimalizovat tu částku nedočerpání," poznamenal Braun.

Minimální limit, kolik muselo Česko loni i kvůli projektům z předchozích dvou a tří let vyčerpat, byl 16,95 miliardy eur (zhruba 467 miliard Kč). „V průběhu roku bylo 11 programů, které jsme klasifikovali jako rizikové, a nakonec výraznější nedočerpání bylo jen u dvou, kde to bylo dlouhodobě jasné - operační program Životní prostředí a operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost," dodal Braun.

Vůbec nejhůře dopadl právě OP Životní prostředí, který podle aktuálních odhadů loni nevyčerpal 5,27 miliardy korun. Více než tři miliardy musí „odepsat" také OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, které řídí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Limit nesplnily ani OP Lidské zdroje a zaměstnanost, OP Technická pomoc a Integrovaný operační program. Naopak dlouhodobě kritizované regionální operační programy splnily loňský limit bez problémů.

Zhruba polovina nevyčerpaných peněz, pět miliard korun, připadá na OP Životní prostředí. Náměstkyně ministra životního prostředí Radka Bučilová dnes ČTK řekla, že Česko uplatnilo v tomto programu u Evropské komise jako členský stát započítatelné ztráty, které nebyly způsobeny vinou státu nebo špatného řízení operačního programu, ale nepředvídatelnými událostmi.

„V našem případě to byly povodně, které ztráty v připravených projektech způsobily," řekla. MŽP uplatnilo jako další „odečítatelnou položku" například projekty zpožděné správním řízením vzhledem k zákonu o zadávání veřejných zakázek. „Co se nepodařilo v rychlých projektech vyčerpat, jsou prostředky, které byly vázány na projekty, od nichž žadatelé odstoupili. To odpovídá té částce zhruba pěti miliard," doplnila Bučilová.

Domácí příjemci dotací z evropských fondů v současném programovém období 2007 až 2013 získali k začátku letošního ledna 514,9 miliardy korun. Jde o 63,7 procenta z celkové částky, kterou má Česko v těchto letech k dispozici. Od začátku loňského roku do konce listopadu tak na účtech úspěšných žadatelů o dotaci přibylo 102,4 miliardy korun.

Z celkové dosud vyplacené částky požádalo Ministerstvo financí Evropskou komisi o zpětné proplacení 385,5 miliardy korun, tedy 47,7 procenta celkové částky. Právě tuto sumu považují úřady za skutečně vyčerpané dotace. V období 2007 až 2013 může Česko z Bruselu podle aktuálního kurzu získat přes 800 miliard korun.

Podle Brauna tak české úřady v následujících dvou letech, kdy ČR může tyto peníze ještě čerpat, čeká obrovský nápor. „Zbývá certifikovat, tedy finálně vyčerpat, zhruba 400 miliard korun, české úřady čeká ještě hodně práce," upozornil. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…