Česko vydalo do Arménie synovce exprezidenta Sargsjana

21.12.2019 17:07

České úřady vydaly do Jerevanu Nareka Sargsjana, který je synovcem arménského exprezidenta Serže Sargsjana. Byl na něj vypsán mezinárodní zatykač kvůli obchodu s drogami a další nelegální činnosti. S odvoláním na arménskou policii o tom dnes informovala agentura Interfax. Zprávu převzala ČTK.

Česko vydalo do Arménie synovce exprezidenta Sargsjana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka České republiky

„Narek Alexandrovič Sargsjan byl 21. prosince za doprovodu policie přepraven z České republiky do Arménie,“ uvedl tiskový orgán policie. Úřad arménského generálního prokurátora již dříve uvedl, že požádal české úřady o Sargsjanovo vydání.

Narek Sargsjan podle Interfaxu čelí v Arménii obviněním z nelegálního držení zbraní a pašování drog. Obviněn byl v červnu 2018 a o měsíc později na něj byl vydán mezinárodní zatykač. V Praze ho loni 6. prosince zadržela zásahová jednotka, při zatýkání se prokázal falešným guatemalským cestovním pasem na jméno Franklin Gonzales. O vydání do Arménie byly české úřady požádány začátkem ledna letošního roku.

Agentura TASS loni uvedla, že Narek Sargsjan se spolu se svou sestrou a otcem, tedy bratrem exprezidenta Serže Sargsjana, podíleli na bezdůvodném obohacování a daňovém úniku. „Při domovní prohlídce bytu Nareka Sargsjana byly nalezeny dokumenty o bankovním účtu vedeném na jméno jeho otce Levona a sestry Ani, na kterém je 8,6 milionu dolarů (191 milionů Kč),“ uvedla tehdy komise pro státní příjmy. Tuto částku v daňovém přiznání nikdo z nich neuvedl.

Serž Sargsjan zastával pozici prezidenta po dvě funkční období mezi lety 2008 a 2018. Jelikož další mandát arménská ústava neumožňovala, postavil se do čela vlády a prosadil rozšíření pravomocí premiéra na úkor hlavy státu. Vyvolal tím rozsáhlé protesty, pod jejichž tlakem nakonec v dubnu 2018 podal demisi. Po odstoupení čelí vyšetřování ohledně zabíjení opozičních demonstrantů při protestech z března 2008.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…