Českou armádu čeká doba poafghánská. Musí se připravit, míní Vondra

14.05.2012 12:06

Česká armáda se musí připravit na "dobu poafghánskou", prohlásil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) v pondělí na semináři v Senátu o nasazení české armády v zahraničních misích. Ministr nesdílí názor, že by desetiletá účast v alianční ISAF v neklidné asijské zemi české vojáky "afghanizovala". Získané zkušenosti i pořízenou techniku prý využijí i nadále. Vondra podle ČTK zdůraznil, že v příštích letech se evropská část NATO bude muset více soustředit na vlastní obranu, protože USA se nyní zaměří především na asijskou oblast.

Českou armádu čeká doba poafghánská. Musí se připravit, míní Vondra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Alexandr Vondra

Ministr obrany připomněl, že Spojené státy snižují přítomnost v Evropě a zaměřují se na Asii. Vondra to řekl týden před klíčovým summitem Severoatlantické aliance v Chicagu. Právě tam chtějí špičky NATO hovořit nejen o budoucnosti afghánské operace, ale také o další podobě spojeneckého paktu.

Zkušenosti z Afghánistánu jsou přenositelné do jiných konfliktů. Stejně tak technika

Američané budou podle Vondry od Evropanů očekávat, aby ve vyšší míře zajišťovali bezpečnost a zájmy svého území a jeho sousedství. "Pokud toho nebudeme schopni, pak Američanům přestane dávat aliance smysl, což nesmíme dopustit," varoval Vondra.

"Zkušenosti z Afghánistánu, především na taktické úrovni, jsou přenositelné i do jiných typů konfliktů. A technika, která byla v uplynulých letech pro pozemní síly pořízena, rozhodně není jednoúčelová," upozornil ministr.

Mise ISAF v zásadě skončí v závěru roku 2014 a odpovědnost za zemi převezmou afghánské složky, v zemi zůstane jen minimum spojeneckých sil. Operace podle Vondry přinesla velké množství zkušeností a ponaučení, které bude možné použít ke zvyšování bezpečnosti.

Letos bude v Afghánstánu nasazeno až 640 vojáků

V příštím roce bude podle návrhu, který Vondra připravil, v Afghánistánu působit maximálně 539 českých vojáků, v roce 2014 pak nejvýše 340. Letos mandát armády počítá s nasazením až 640 vojáků. Vrchol vojenského angažmá ČR v Afghánistánu byl loni, kdy v zemi působilo 720 vojáků.

Podle Vondry bývá afghánská operace často vytrhávána z kontextu. "Nespadla z nebes. Existují jasné a stále validní důvody, proč jsme do této země jako spojenci kdysi šli," poznamenal. Spojenci podle něj mnohého dosáhli, "byť si nemá smysl nalhávat, že se Afghánistán proměnil v jakousi oázu stability a demokracie".

S misí ISAF neskončí veškeré zahraniční operace

Mise v Afghánistánu byla pro Severoatlantickou alianci v minulém desetiletí stěžejní a také ČR prý k ní přistoupila velmi odpovědně. "Rekonstruujeme zemi a zároveň zajišťujeme výcvik afghánských bezpečnostních složek, abychom mohli odejít s klidnějším svědomím," připomněl ministr.

Vondra přitom nepředpokládá, že by se závěrem mise ISAF skončily veškeré zahraniční operace. "Nicméně i vzhledem k omezeným zdrojům se všichni, nejen ČR, budeme muset důsledně ptát na to, jak vyslání vojáků slouží zájmům spojenců, tedy i zájmům našim," prohlásil ministr.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…