Českou armádu čeká doba poafghánská. Musí se připravit, míní Vondra

14.05.2012 12:06 | Zprávy
autor: vfe

Česká armáda se musí připravit na "dobu poafghánskou", prohlásil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) v pondělí na semináři v Senátu o nasazení české armády v zahraničních misích. Ministr nesdílí názor, že by desetiletá účast v alianční ISAF v neklidné asijské zemi české vojáky "afghanizovala". Získané zkušenosti i pořízenou techniku prý využijí i nadále. Vondra podle ČTK zdůraznil, že v příštích letech se evropská část NATO bude muset více soustředit na vlastní obranu, protože USA se nyní zaměří především na asijskou oblast.

Českou armádu čeká doba poafghánská. Musí se připravit, míní Vondra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Alexandr Vondra

Ministr obrany připomněl, že Spojené státy snižují přítomnost v Evropě a zaměřují se na Asii. Vondra to řekl týden před klíčovým summitem Severoatlantické aliance v Chicagu. Právě tam chtějí špičky NATO hovořit nejen o budoucnosti afghánské operace, ale také o další podobě spojeneckého paktu.

Zkušenosti z Afghánistánu jsou přenositelné do jiných konfliktů. Stejně tak technika

Američané budou podle Vondry od Evropanů očekávat, aby ve vyšší míře zajišťovali bezpečnost a zájmy svého území a jeho sousedství. "Pokud toho nebudeme schopni, pak Američanům přestane dávat aliance smysl, což nesmíme dopustit," varoval Vondra.

"Zkušenosti z Afghánistánu, především na taktické úrovni, jsou přenositelné i do jiných typů konfliktů. A technika, která byla v uplynulých letech pro pozemní síly pořízena, rozhodně není jednoúčelová," upozornil ministr.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…