Český vědec: Virus nezastavíte. Opatření nepomohou. Flegr nemá pravdu. Kdo covid prodělá, už se ho pak netýká

23.09.2020 10:37

Imunolog Karel Drbal z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v rozhovoru pro Deník N konstatoval, že se koronaviru nezbavíme. Ani opatření, která mají šíření viru zbrzdit, nám podle jeho názoru nepomohou. Jedinou efektivní cestu v boji s virem vidí v tuto chvíli v promoření.

Český vědec: Virus nezastavíte. Opatření nepomohou. Flegr nemá pravdu. Kdo covid prodělá, už se ho pak netýká
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Imunolog Karel Drbal z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy
reklama

Anketa

Věříte Romanu Prymulovi?

52%
48%
hlasovalo: 29241 lidí
Předně není pravda, že pro vyvolání imunitní odpovědi je nezbytné prodělat onemocnění covid-19 a nestačí nám pouze infekce virem SARS-CoV-2. Existuje pouze určitá korelace mezi stupněm příznaků onemocnění a úrovní získané imunity. Příznaky totiž závisí kromě množství viru, které dostaneme do těla, hlavně na zkušenosti našeho imunitního systému před infekcí. Každý, kdo měl pozitivní test na virus, získal určitou imunitu, která ho následně více ochrání proti další infekci stejnými nebo i příbuznými koronaviry. Úplný nesmysl ovšem je, že tato ochrana trvá pouze devadesát dní od prodělání nemoci,“ konstatoval Drbal. 

Napadený organismus si podle něj virus zapamatuje a vytvoří si na něj určitou imunitní odpověď. Díky tomu je prý vysoce pravděpodobné, že když už se člověk s virem jednou setká a onemocní, podruhé již může být v klidu. Absolutní jistotu sice nebudeme mít nikdy, ale podle Drbala je opravdu hodně malá pravděpodobnost, že by se člověk musel s nemocí covid-19 vyrovnávat dvakrát. Zásadní roli zde podle něj hraje buněčná imunita.

„Ve výjimečných případech to bylo potvrzené, ale pravděpodobnost, že znovu už neonemocníte, je velice vysoká. V biologii se ale nedá nikdy nic absolutně vyloučit, je to věc pravděpodobnosti,“ uvedl doslova imunolog.

Anketa

Co podle Vás nejvíc pomáhá proti koronaviru?

25%
hlasovalo: 10169 lidí
Ohroženým skupinám obyvatel by proto podle Drbala pomohlo, kdyby se o ně starali lidé, kteří již  nemoc prodělali. Snížilo by to riziko přenosu nákazy, do domovů důchodců, na onkologické pacienty a tak podobně.

Zmínil také virologa Jaroslava Flegra a poznamenal, že Flegr nemá pravdu, když v tuto chvíli mluví o různých podobách koronaviru.

„Je třeba rozlišovat mutace a kmeny virů. Pokud vím, kolega Flegr mluvil o nástupu více virulentních kmenů, které způsobí více úmrtí. Tak tomu ale není, naopak smrtnost celosvětově klesá. Dosud se neobjevil žádný funkčně odlišný kmen koronaviru a nic zatím nenasvědčuje tomu, že by se měl objevit,“ poznamenal imunolog.

Jako imunolog prý nemá o společnost obavy, ale jako občan má strach, jak současná situace naruší mezilidské vztahy, systém vzdělávání, jak se podaří napravit ekonomickou situaci a tak podobně. S těmito problémy se podle něj budeme potýkat ještě dlouho poté, co samotná epidemie odezní.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš: Povolíme spodní prádlo

18:42 Babiš: Povolíme spodní prádlo

Vláda se v pondělí chystá usnést o možnosti, že by byly od úterka otevřené prodejny s dětským obleče…