Čeští novinoví komentátoři přemítali nad budoucností ODS. Zde je výsledek

09.09.2014 9:12

Pod titulkem „...a zase mají svého profesora“ se v úterních Lidových novinách zamýšlí komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček nad pátečním projevem lídra ODS Petra Fialy na mimořádném kongresu občanských demokratů. Fialův projev pochválil, nicméně vyjádřil pochybnosti nad tím, zda současný předseda ODS není příliš velký idealista. Domnívá se, že i kdyby strana modrého ptáka v podzimních volbách neuspěla, Fialovi by to nohy nepodrazilo. To, zda ODS už skutečně stoupá vzhůru, se prý ukáže až po krajských volbách, které nás čekají za dva roky.

Čeští novinoví komentátoři přemítali nad budoucností ODS. Zde je výsledek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala

V úvodu svého komentáře Nováček Fialův projev pochválil. Prý byl „profesorský“, ale zároveň i vtipný a sebeironický. „To by se ve ‚staré ODS‘ opravdu, ale opravdu stát nemohlo, aby v ní ‚svaté ideje‘ kdokoli zlehčoval!“ poznamenal Nováček.

Někteří dlouholetí členové možná vyčkávají, že se vše za čas vrátí do strarých kolejí

Upozorňuje ale, že skutečná změna ODS musí být hluboká, pokud nemá jít jen o epizodu. Fiala je velkorysý, když říká, že nikoho ze strany nebude vyhazovat. Protože ti, kteří ODS škodí, z ní odejdou sami, protože se v novém klimatu, které ve straně nastane, nebudou cítit dobře. „Co když je ale příliš velký idealista! Co když z ODS sami neodejdou třeba proto, že jsou ‚provaření‘ do té míry, aby si je nějaká jiná strana chtěla přivinout na hruď?,“ varuje Nováček. Podle něj z ODS nemusí chtít odejít také ti, kteří stranu spoluzakládali a přičítají si osobně velké zásluhy o její úspěch, komentátor jmenovitě zmiňuje Ivana Langera. Tito lidé si prý myslí, že stačí vydržet a vše se zase vrátí do starých kolejí.

Závěrem komentátor uvádí, že Fiala je „snad na dobrém východisku k cíli, nicméně vyhráno v ODS nemá“. A i když se s většinou strany nakonec shodne, ještě je nutné získat přízeň voličů. Nováček se domnívá, že i kdyby v nadcházejících komunálních volbách ODS ztratila část ze svých pěti tisíc zastupitelů a neobhájila alespoň tři senátorské mandáty, Fialovi by to nohy nepodrazilo. „Zdali ODS kráčí po pevném dně a už začíná stoupat vzhůru, jak tvrdí Fiala, to prokážou, či naopak vyvrátí až krajské volby za dva roky,“ uzavírá svůj komentář Petr Nováček.

Vedení ODS je nevýrazné

Nad dalším osudem ODS a také české pravice jako celku se v sesterském deníku LN, v Mladé frontě Dnes, zamýšlí komentátor Miroslav Korecký. Upozorňuje na to, že česká pravice nemá v současné době na růžích ustláno. „Hlavní politický střet se vůbec neodehrává v Poslanecké sněmovně, ale přímo uvnitř vlády – a pravice tomu jen přihlíží,“ uvedl Korecký s tím, že na tom nic nemění ani páteční kongres ODS. Ten podle Koreckého potvrdil všechny současné slabiny strany. Její vedení označil za nevýrazné.

ODS zoufale postrádá erudovaného makroekonoma

Kritizoval i sbor odborných mluvčích. Václava Klause juniora, odborného mluvčího ODS pro oblast školství označil za suverénního, odbornou mluvčí pro sociální věci Lenku Kohoutovou za nepřesvědčivou. „Strana zoufale postrádá erudovaného makroekonoma, mladíček Jan Skopeček zatím duely s matadory typu Kalouska či Mládka neustojí,“ uvedl Korecký s tím, že také schopnost ODS vnášet do politické debaty vlastní témata je v tuto chvíli prakticky nulová.

Fiala je pro politické konkurenty oříškem

Za klady považuje zvolení Petra Fialy předsedou strany, protože jde o muže bez škraloupů a bez emocí, který je oříškem pro politické konkurenty. Zacílení programu ODS na střední třídu a živnostníky je prý sázkou na jistotu.

Pravicový volič nezmizí. To je naděje ODS

Nadějí ODS prý je, že pravicový volič jen tak ze světa nezmizí. „A že tu zatím nevznikla žádná nová konzervativně-liberální strana, která by uměla lépe hájit zájmy dosavadních voličů ODS,“ domnívá se komentátor a se zřejmou narážkou na hnutí ANO uvádí, že po každém vybuzení nereálných nadějí v podobě politických spasitelů přichází kocovina. Tyto politické procesy by prý měly fungovat, ale nejde je přeskočit ani výrazně urychlit. „Což ovšem neznamená, že by ODS a spol. měly na výsledek čekat se svěšenýma rukama,“ uzavírá svůj komentář Miroslav Korecký.

 

 

 

 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Andrej Babiš byl položen dotaz

Dotaz

Pane Babiši, chci se zaptat proč jste podpořil se svojí stranou ANO výcvik Ukrajinců na našem území? Nejdříve jste všude mluvil o tom, že naše vláda je vládou Ukajiny a že do ní sype peníze a že podporuje svým chováním válku. Výcvik bude stát miliardu a zároveň je to také podpora války. Byla jsem vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komu slouží Nerudová? Těžké váhy tahají zlou věc

8:07 Komu slouží Nerudová? Těžké váhy tahají zlou věc

Danuše Nerudová, i když si to ve své politické prostotě možná ani sama neuvědomuje, slouží Andreji B…