Čeští zákonodárci budou na Ukrajině sledovat prezidentské volby

22.05.2014 19:00

Na průběh ostře sledovaného prvního kola voleb nového prezidenta Ukrajiny budou v neděli v rámci pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dohlížet i čeští zákonodárci. Na Ukrajinu dnes odletěli poslanci Marek Ženíšek (TOP 09) a Milan Šarapatka (Úsvit) a senátor Jaromír Štětina (za TOP 09).

Čeští zákonodárci budou na Ukrajině sledovat prezidentské volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest na podporu Ukrajiny

„Naše mise za Parlamentní shromáždění OBSE je během prezidentských voleb na Ukrajině nutná a žádoucí. Jen samotná přítomnost zahraničních pozorovatelů přispěje k tomu, aby se volby uskutečnily naprosto regulérně a v klidu," uvedl v tiskovém prohlášení Ženíšek. Už podruhé v posledních týdnech bude z místa sledovat průběh hlasování na Ukrajině bývalý diplomat Šarapatka. V březnu byl spolu s poslancem Stanislavem Berkovcem (ANO) a starostou Vysokého Mýta Stanislavem Souškem (za ČSSD) přítomen Západem neuznanému referendu o připojení poloostrova Krym k Rusku. Debaty tehdy vyvolala i skutečnost, že na Ukrajině působil na pozvání belgické nevládní organizace spojované s krajní pravicí.

Senátor Štětina chce svým působením na Ukrajině současně podpořit Kyjev proti nátlaku Moskvy

Podle Šarapatkovy asistentky Nely Kreplové bude poslanec za Úsvit průběh voleb sledovat na místě vzdáleném zhruba 60 kilometrů od Kyjeva. Přesnou lokalitu se dozví až po příletu na Ukrajinu, řekla Kreplová ČTK.

Šarapatka sám už dříve uvedl, že informační válka o Ukrajinu zamlžila realitu a při pobytu na místě si chce udělat vlastní úsudek a informovat o tamním dění. „Budu mluvit o tom, co tam uvidím, ne o tom, co se případně očekává," prohlásil. Na Ukrajině se prý chce setkat i s českými krajany a informovat se, jak konkrétně by jim mohla česká vláda pomoci.

Senátor Štětina chce svým působením na Ukrajině současně podpořit Kyjev proti nátlaku Moskvy. „Jako při jiných volbách budu na Ukrajině provádět rutinní pozorovatelskou práci. Za mnohem důležitější však považuji svoji prostou přítomnost na Ukrajině. Jedu Ukrajinu podpořit v jejím odporu proti agresi Ruské federace," uvedl Štětina.

Prezidentské volby na Ukrajině považuje kyjevská vláda i Západ za klíčové pro další budoucnost země. Po únorovém svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče a nastolení prozápadní vlády čelila Ukrajina ruské anexi Krymu a nyní se potýká s proruskými separatistickými povstáními na východě státu, která vrhají stín na chystané hlasování. Z něj by podle Kyjeva a Západu měla vzejít legitimní hlava státu, která bude partnerem i pro Moskvu. Zda Rusko výsledek voleb uzná, je ale nejisté.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk, mp

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo se to vzalo? Fiala odjel z Bílého domu a začala „aféra“

12:40 Kdo se to vzalo? Fiala odjel z Bílého domu a začala „aféra“

O cestě premiéra Fialy do USA informovaly mezi českými médii i Novinky.cz včetně upozornění na sociá…