Cestovatel: Nemám obavy z islámu, ale z českých agresorů. Jak můžete vzhlížet k Východu? Já tam byl, je tam samá šikana

07.08.2016 22:14 | Zprávy
autor: mp

Novinář a cestovatel Dan Přibáň, který projel různé končiny světa trabantem, poskytl obsáhlý rozhovor Svobodnému fóru Pavla Šafra. Ačkoli se s trabantem projel po Asii, Africe i Jižní Americe, pečlivě si všímá i dění doma. Znepokojuje ho, v jakém malém rybníku si v Česku žijeme a bojíme se z něj vykouknout. Je to znát i na diskusi o uprchlické krizi, která může skončit až tím, že jednoho dne sami sebe připravíme o svobodu.

Cestovatel: Nemám obavy z islámu, ale z českých agresorů. Jak můžete vzhlížet k Východu? Já tam byl, je tam samá šikana
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Menší uprchlický tábor pro rodiny s dětmi v Ankawě. Jde o křesťanskou čtvrť Arbílu, čtvrtého největšího města v Iráku

Když vznikl československý stát, lidé na něj byli hrdí, ale to neznamenalo, že se neučili anglicky a francouzsky a že se nezajímali o to, co se děje ve světě. Dnes, když nejeden Čech potká cizince v Praze, často mu řekne: „Tady jsi v Česku, nauč se česky,“ a jdou dál, aniž by se namáhali odpovědět na dotaz turisty, který se ptá třeba na cestu. Vysvětlit se to dá jednak uzavřením české společnosti v dobách vlády komunistů, ale nejen tím..

„Mám pocit, že došlo k podivnému efektu. V žádném sci-fi románu, nebo já o žádném nevím, se nedočtete o tom, že by neomezený přístup k informacím způsobil zblbnutí lidí. Vždycky je to spíše o filtrování informací nějakými padouchy. Ale paradoxně právě to, že máme neomezený přístup k informacím a je možné si všechno ověřit, umožňuje lidem daleko snadněji najít informaci, která jim pouze potvrdí jejich postoj. Mnohým chybí kritické myšlení a prostě nemají pocit, že by na tom bylo něco divného,“ nechápavě kroutí hlavou Přibáň.

Svou roli v tom podle jeho názoru hraje i ruská propaganda, která vyrábí informace na míru pro ty občany, kteří chtějí být utvrzováni ve  svém názoru. Kdyby u nás mohli lidé dříve cestovat, jak tomu bylo na západ od našich hranic, možná by se nenechali tak snadno ovlivnit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Reparace

Pokud má být uzavřen mír mezi Ruskem a Ukrajinou souhlasíte nebo nesouhlasíte s tím, že Rusko musí Ukrajině zaplatit válečné škody ve formě reparací?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řev na Babiše. Opozice by za 90 miliard eur Zelenskému ručit chtěla

10:05 Řev na Babiše. Opozice by za 90 miliard eur Zelenskému ručit chtěla

„Planetární ostuda. Babiš se přidal ke kolaborantům Orbánovi a Ficovi. Švejkování. Čekají nás čtyři …