Chalupa navrhne, ať sněmovní vyšetřovací komise vyslechne Sobotku

31.10.2016 15:35

Poslanec a člen sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie Bohuslav Chalupa (ANO) navrhne, aby komise vyslechla premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Chalupa to dnes řekl novinářům v Brně. Návrh vyslechnout Sobotku padl už v minulosti, komise ho tehdy neschválila, píše ČTK.

Chalupa navrhne, ať sněmovní vyšetřovací komise vyslechne Sobotku
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Bohuslav Chalupa, poslanec ANO

Podle předsedy sněmovní komise Pavla Blažka (ODS) o výslechu premiéra komise v minulosti hlasovala, ale předseda vlády před ni pozván nebyl. „Pokud návrh zazní, bude se o něm hlasovat,“ řekl dnes Blažek. Podle něj to funguje tak, že návrh, koho před komisi předvolat, musí poslanec také zdůvodnit. „Při prvním návrhu na výslech Sobotky zdůvodnění chybělo,“ dodal Blažek.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji někteří žalobci. Komise se zabývá různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství.

Podle Chalupy se vytratila odpovědnost politických špiček za reorganizaci. „Budu na to upozorňovat všude, kde budu moct. Politici jsou od toho, aby určovali směr, rozvoj, budování a schopnosti jak policie, tak armády, a exekutiva je od toho, aby politické ambice naplňovala,“ uvedl.

Poslanec ANO míní, že ČSSD v otázkách reorganizace policie porušila koaliční smlouvu. „Koaliční smlouva jednoznačně definuje, že se nebude zasahovat do útvarů s celostátní působností ani do 14 krajských ředitelství. Učiní se tak pouze v případě, že bude činnost neefektivní. Nevidím tak jediný politický důvod k reorganizaci, aniž byl dán souhlas bez předchozího projednání vlády,“ uvedl Chalupa.

Ing. Bohuslav Chalupa

  • BPP
  • ex-poslanec (2013-2017), zastupitel, obrana a bezpečnost
  • kontrolní výbor

Výsledky vyšetřování komise měly být známy do konce října. Komise však ještě potřebuje vyslechnout řadu lidí. Požádala proto o prodloužení lhůty, čemuž poslanci vyhověli. Na výslednou zprávu má tedy čas do konce ledna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nas*áno a dluhy. J. X. Doležal rozmázl Kliniku. Řekl, jak to bylo

21:47 Nas*áno a dluhy. J. X. Doležal rozmázl Kliniku. Řekl, jak to bylo

Jiří X. Doležal na serveru Reflex.cz napsal, že před pár dny nabyl právní moci rozsudek, podle něhož…