Chce přednášet dětem o klimatu: Kapitalismus? Rakovina! Vyříznout, jinak zemřeme. Babiši, Klausi ml., zažijete kolaps

17.02.2020 10:12

Festival Jeden svět na školách se blíží. A klimatičtí aktivisté už sestavili seznam odborníků, na který se mohou ředitelé podívat, aby našli někoho, kdo bude dětem přednášet. Je na něm například bývalý ministr životního prostředí, pár členů Strany zelených nebo vědec, který tvrdí, že auta pro měšťáky jsou zbytečný luxus. A také aktivistka, která nevynechává demonstrace, nenávidí kapitalismus a nadává na Václava Klause a Babiše.

Chce přednášet dětem o klimatu: Kapitalismus? Rakovina! Vyříznout, jinak zemřeme. Babiši, Klausi ml., zažijete kolaps
Foto: Repro Facebook
Popisek: Aktivistka z Klimatické koalice, Michaela Pixová
reklama

V březnu začne festival Jeden svět na školách, organizovaný Karlem Strachotou z neziskovky Člověk v tísni. Dle profilu Učitelé za klima se bude věnovat problematice sucha a součástí festivalu budou i projekce pro školy s následnou diskuzí.

Anketa

Je v Polsku a Maďarsku ohrožena demokracie?

hlasovalo: 12643 lidí

S kým budou děti ve školách diskutovat a koho ředitelé pozvou? A jak seženou kontakty na odborníky, kteří by se v projektu chtěli angažovat? Na to mají Učitelé za klima odpověď. „Pokud hledáte hosta do vašich diskuzí k tématům spojeným s klimatickou změnou, může vám pomoci naše databáze odborníků,“ oznámili a přidali odkaz na seznam celkem šestnácti odborníků a odbornic, kteří by dětem měli přednášet či s nimi diskutovat. Včetně e-mailových adres dotyčných.

Na seznamu přednášejících je na příklad bývalý ministr životního prostředí Bedřich Moldan, který sehrál významnou roli při tvorbě české ekologické legislativy po listopadu roku 1989 a v letech 1991–1997 zastával funkci předsedy Českého svazu ochránců přírody. V roce 2004 byl za ODS zvolen do Senátu, v roce 2010 opustil ODS a v roce 2011 přestoupil do TOP 09. V roce 2010 byl TOP 09 navržen do Senátu, ale prohrál proti kandidátovi ODS o pouhých 59 hlasů. Dále Klára Sutlovičová, která dva roky vedla kampaň na ochranu klimatu v Greenpeace ČR. A údajně pravidelně zastupuje české nevládní organizace na mezinárodních jednáních OSN o změně klimatu.

Mezi známější jména patří fyzik a environmentalista Jan Hollan. Ten se mihl na konci minulého roku v Rozstřelu iDNESu, kde pravil, že mít auto ve městě je „opruz“ a spotřeba v osobní dopravě by se měla omezit. „Pokud mají lidé peníze, nemusí je utrácet za auto, ale mohou je investovat,“ pravil. Evropská společnost dle něho vyrostla díky investicím do průmyslu, inovací, nikoliv díky spotřebě. Také odmítl stavbu jaderných elektráren, řka, že trvá příliš dlouho. Dále ekonomka Eliška Vejchodská, absolventka ČZU a VŠE, která byla v letech 2010–2012 zastupitelkou Zelených na Praze 8. Za Zelené je na seznamu i Josef Šedlbauer, zastupitel v libereckém kraji, vystudovaný fyzikální chemik.

Kdo dále na seznamu odborníků zaujme, je aktivistka a sociální geografka Michaela Pixová. Jedná se o koordinátorku Klimatické koalice, účastnici mnoha demonstrací, například proti výjimce z uhlíkové neutrality, kterou si vyjednalo Polsko. Pixová je také velice aktivní na Facebooku, kde co chvíli brojí proti současné či minulé politické reprezentaci, která je podle ní neekologická. „Kolaps ještě stihne zažít i Babiš, zcela určitě Klaus mladší, při troše pevného zdraví i jeho táta. A taky všichni ódéesáci, Trumpové, Bolsonarové a další aktéři ekocidy ve jménu soukromého zisku,“ jako příklad za všechny.

S kapitalismem zřejmě také není smířena. „Kapitalismus je rakovina tohoto světa. Musíme ji vyříznout. Jinak zemřeme. Nahraďme soukromý luxus luxusem veřejným a veřejnou chudobu soukromou skromností,“ sdílela video.

Seznam osobností, které mohou dětem a mladistvým na školách přednášet a diskutovat s nimi, sdílela i česká odnož Fridays for Future. „Pokud sháníte přednášející o klimatu, biodiverzitě, či dílčích tématech spojených s klimatickou krizí, napište a ušetřete si pracné vyhledávání kontaktů,“ napsala.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

21:35 Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

Jak to bylo v Černobylu a jaké to má důsledky až dodneška? To pro ParlamentníListy.cz aktuálně připr…