Chceme se chovat k zaměstnancům slušně, vysvětloval v ČT manažer OKD. Propustí prý hlavně Poláky

23.09.2013 21:28

Ředitel vnějších vztahů těžební společnosti OKD a NWR Petr Jonák v Hyde parku ČT prozradil, že část horníků z Paskova může přejít do karvinských dolů. Společnost plánuje jejich rozšíření.

Chceme se chovat k zaměstnancům slušně, vysvětloval v ČT manažer OKD. Propustí prý hlavně Poláky
Foto: Daniela Černá
Popisek: Lidé vyjadřovali nespokojenost skandováním
reklama

„My věříme, že velkou část zaměstnanců dokážeme převést na karvinské doly,“ prohlásil Jonák. Společnost prý propustí polské horníky, aby se uvolnila pracovní místa. Snaží se také koupit nové těžební prostory. Konkrétně jde o Karvinou - Staré město. „To je hlavní projekt. Ideální by bylo, pokud by se mohlo začít těžit uhlí v roce 2016, a i tady by zaměstnanci z Paskova mohli najít práci,“ nastínil budoucí plány.

Těžit se dá na Paskově ještě 20 let

„My budeme naprosto féroví. Je jedno, jestli zaměstnanec odejde v prosinci, nebo na konci roku 2014, či na začátku roku 2015, a to bez ohledu na kolektivní smlouvu pro příští rok. Naším cílem je chovat se k zaměstnancům slušně. My budeme rádi, když podstatná část přejde na Karvinou i z ekonomického hlediska, protože nebudeme muset vyplácet odstupné,“ objasnil Jonák.

A připustil, že uhlí by se na Paskově dalo těžit ještě dvacet let. „Teoreticky by se mohlo těžit ještě dvacet let, ale nikdo to dneska nedokáže s alespoň minimálním ziskem. Důl jsme drželi nad vodou pět let, kdy jsme už těžili se ztrátou, ale mixovali jsme to s uhlím z jiných dolů, čímž se ztráta kompenzovala. Teď už to ale nejde,“ uvedl.

Horníci potrestáni nebudou

S předsedou Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Janem Sábelem se shodl, že situaci komplikuje i absence energetické koncepce a surovinové politiky státu. Sábel také soudí, že „při privatizaci dolů měl stát zajistit vytěžení našeho černého zlata. Že o tom rozhoduje vlastník dolů, považuji za velmi nešťastné,“ dodal s tím, že takovou podmínku si měl stát vyjednat při privatizaci.

Šéf odborářů odmítl, že by demonstrující horníci, kteří vtrhli do bývalého sídla OKD, měli být potrestáni. „Určitě nikoho nebudeme trestat. Demonstrace skončila v pořádku. To, co se dělo, bylo po demonstraci. Navíc jsou horníci dost naštvaní, jak se k nim pan Bakala chová,“ hájí je Sábel. Ani OKD nebude podle Jonáka žádné tresty požadovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: lze

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál střídá skandál, spustil Moravec. Pak Havlíčkovi předčítal, co píší lidé na sítích

14:11 Skandál střídá skandál, spustil Moravec. Pak Havlíčkovi předčítal, co píší lidé na sítích

V první hodině Otázek Václava Moravce ve studiu České televize se sešli vicepremiér za ANO Karel Hav…