Chcete to tu dodělat úplně? Začněte teď stavět „krizovou vládu“, doporučuje komentátor Fialovi s Kalouskem

26.10.2020 20:47

Krize. Skloňované slovo posledních dní. A skloňuje ho i komentátor Petr Holec na serveru Info.cz. Je nejlepším lékem na jednu krizi (koronavirovou) další krize? Šéf ODS Petr Fiala totiž zavelel k hlasování o nedůvěře vládě, šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek žádá rovnou předčasné volby.

Chcete to tu dodělat úplně? Začněte teď stavět „krizovou vládu“, doporučuje komentátor Fialovi s Kalouskem
Foto: Repro XTV
Popisek: Komentátor Info.cz Petr Holec
reklama

A hovoří se i o krizové vládě. Tento termín použil šéfredaktor serveru Echo24 Dalibor Balšínek – všímá si Petr Holec. Podle Balšínka by zemi měla dočasně řídit – premiér Andrej Babiš selhal jako manažer a státní aparát nepřipravil na návrat viru. Podle Holce však Babiš selhal zhruba stejně jako většina nejen evropských lídrů. A krizová vláda je de facto úřednickou vládou. 

„I ty vždy vznikají v různých krizích, i když si ze všeho nejradši říkají vlády odborníků, protože lidé prostě mají odborníky radši než politiky. A zadruhé je vzhledem k naší zkušenosti ‚krizová vláda‘ nejlepší cestou k politické krizi, již teď úplně nepotřebujeme. A zvlášť nyní, kdy ve Sněmovně sedí deset partají, které jsou s výjimkou ANO buď menší, anebo pidistrany v kómatu. A to radši nepočítám odpadlíky,“ dodal Holec, který se domnívá, že všechny tyto partaje by logicky krizovou vládu pojaly jako předvolební kampaň. 

A ta politiky vždy zbavuje i zbytků příčetnosti, jak víme. Zapomeňme teď na první úřednickou vládu exguvernéra ČNB Josefa Tošovského, ta totiž půlrok vládla v romantických devadesátých letech. Spíš si připomeňme úřednické vlády Jana Fischera a Jiřího Rusnoka: první vládla rok poté, co bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek zjara 2009 náhodou shodil vládu premiéra ODS Mirka Topolánka; druhá nastoupila v létě 2013 po policejním zásahu na Úřadu vlády,“ dodal Holec. Jak zdůrazňuje, v obou případech sice už nešlo o romantické časy, ale i tak to byla snazší doba. Vzpomněl pak jak na Fischerův kabinet, tak i na vládu Jiřího Rusnoka. 

Následně pak cituje Balšínka, jenž se sice domnívá, že na čínském viru se politicky moc vydělat nedá, ale dá se předelegovat odpovědnost a s ní spojená nepopulární opatření. „Tak zaprvé: na koronaviru se politicky vydělat dá, jak ukázalo jarní a letní posílení ANO i permanentní snaha opozice nepromarnit ani tuhle krizi. A zadruhé: právě v krizích mají vládnout politici, a ne nějací odborníci. Jen politici jsou totiž přímo zodpovědní voličům,“ oponuje Holec závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Funguje lockdown? Tyhle mrtvé nepočítají, nehodí se jim to, varuje ekonom

19:45 Funguje lockdown? Tyhle mrtvé nepočítají, nehodí se jim to, varuje ekonom

V Česku se stále vede debata, zda lidé umírají tzv. s covidem nebo na covid. Ale co ti, kteří zemřel…