Cheb: Prostě nemocné odvézt do Německa, bez ohledu na vládu. Přituhuje

17.02.2021 9:42

Vláda Andreje Babiše řadu týdnů odmítala požádat Německo o spolupráci. Navzdory tomu, že Cheb celé týdny volá o pomoc a žádá, aby bylo možné české pacienty vozit jen pár kilometrů do volnějších nemocnic v Německu, ministr zdravotnictví za hnutá ANO Jan Blatný trval na tom, že si Česko poradí samo. I když to znamená, že bude pacienty převážet sto i více kilometrů. Advokát z Chebu se už neudržel a na ministra udeřil. A najednou se ukázalo, že se věci mohou změnit.

Cheb: Prostě nemocné odvézt do Německa, bez ohledu na vládu. Přituhuje
Foto: Hana Brožková
Popisek: Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Nemocnice v Chebu už dlouho volá po tom, aby mohla vozit pacienty pár kilometrů přes hranice do Německa a ne desítky až stovky kilometrů do Prahy, Českých Budějovic či do Olomouckého kraje. Ministr zdravotnictví za hnutí ANO Jan Blatný tuto možnost dlouho odmítal s tím, že Česko se o své pacienty dokáže postaral samo. „Jde o symbol,“ prohlásil Blatný po návštěvě Karlovarského kraje.

V tomto týdnu se situace změnila. Advokát z Chebu Libor Dušek na sociální síti Facebook oznámil veřejnosti, že sanitky s českými pacienty vyráží do Německa přáním vlády navzdory.

Anketa

Skončí letošní ,,covidová zima" celonárodní tragédií?

76%
24%
hlasovalo: 5479 lidí

„Po zoufalých 37 dnech od spuštění naší petiční výzvy za otevření hranic sanitkám dochází k zásadnímu posunu. Celý první měsíc jsme marně spoléhali na racionální přístup českého ministerstva zdravotnictví, zatímco kritická situace na Chebsku se postupně začala proměňovat v humanitární katastrofu, kdy (dle všech dostupných informací) pro velký počet lidí není časově a místně dostupná lékařská péče v adekvátním rozsahu. Po symbolické návštěvě ministra Blatného v Chebu pak ještě následovala série bizarních dezinformací o chebské situaci od ministrova náměstka,“ zlobil se Dušek v úterý v tomto týdnu.

„Jsem proto rád, že místní politici začali uvažovat o jiné cestě: aktivovat přeshraniční transport pacientů bez ohledu na součinnost ministerstva a vlády, nebo chcete-li, české vládě navzdory. Pokud odmyslíme právní překážky v podobě úhrad za pacienty a pojištění sanitek, samo o sobě transportu pacientů vlastně nic nebrání. Po opakovaných konzultacích se specialisty na zdravotnické právo se navíc ukazuje, že v kritické situaci kolapsu místně dostupných českých nemocnic by mohla (a měla) být zdravotními pojišťovnami hrazena plná péče za německé ceny,“ dodal.

Úder na vládu

Úder na vládu

O několik hodin později přichází Česká televize s informací, že české ministerstvo zdravotnictví jedná s německou stranou o parametrech spolupráce.   

„Karlovarský kraj chce jednat s německými nemocnicemi o převozu pacientů. Babiš dnes dle mluvčí kraje hejtmanům řekl, že vláda má rámec pro spolupráci,“ uvedla veřejnoprávní televize.

Místopředseda TOP 09, člen AntiCovid týmu TOP 09, ODS, KDU-ČSL Lukáš Otys si položil otázku, proč to česká vládě trvalo tak dlouho.

„Nechápu, proč to musí trvat takovou dobu, když už několik týdnů volají po řešení lékaři, politici napříč stranami, lidé píší petice. Proč vláda čeká než požár zachvátí celou budovu až po střechu a až poté zavolá hasiče. Jde vám vládo o lidi nebo jen o kšefty pro šéfa?“ ptal se.

Úder na vládu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic neplatit, všechno si nahrávat. Už prý přetekla mez. Až vás přijdou lustrovat hygienici...

21:32 Nic neplatit, všechno si nahrávat. Už prý přetekla mez. Až vás přijdou lustrovat hygienici...

Výkon státní správy nemá být o zastrašování. „Způsob nařízení plošných kontrol s doporučením vůči po…