Chládek na odchodu od Zemana: Musel jsem ho přemlouvat, ať mě odvolá

04.06.2015 16:35

Prezident ČR Miloš Zeman odvolá z funkce ministra školství Marcela Chládka (ČSSD). Serveru iDnes.cz to po schůzce s hlavou státu uvedl sám Chládek. „Nechtěl přijmout návrh na mé odvolání,“ uvedl ministr s tím, že až když mu sám řekl, ať jej odvolá, prezident souhlasil.

Chládek na odchodu od Zemana: Musel jsem ho přemlouvat, ať mě odvolá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda výboru Marcel Chládek
reklama

Prozatím se však ke dnešní schůzce Zeman nebude vyjadřovat. „Dokud pan prezident nebude s panem premiérem o této záležitosti hovořit, nebudeme se vyjadřovat,“ uvedl již před schůzkou prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Jméno nástupce má Sobotka rovněž Zemanovi sdělit až při osobní schůzce na Hradě, podle agentury ČTK by tou kandidátkou měla být Kateřina Valachová, současná náměstkyně ministra Jiřího Dienstbiera.

Prezidentovi navrhl Chládkovo odvolání premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Chládkovi zlomily vaz informace v deníku MF Dnes o šikaně podřízených na ministerstvu. Sobotka uvedl, že tyto spekulace nechce zlehčovat i přesto, že s nimi přišel deník, který patří předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. „Pokládám Marcela Chládka za nejlepšího ministra školství za posledních deset let, z mého pohledu předsedy ČSSD ale přestal splňovat přísné nároky, které spojuji s tím, když sociální demokrat vykonává vysokou ústavní funkci člena vlády,“ uvedl premiér.

MF Dnes mimo jiné uvedla, že za 16 měsíců, kdy Chládek úřaduje, odešlo z pracovnic, které jsou s ministrem v každodenním kontaktu, devět žen, desátá si vzala neplacené volno. Chládek tvrdí, že je náročný šéf. Žádost od premiéra, aby se lépe choval k podřízeným, přitom Chládek vyslechl už jednou, zhruba před rokem. Hovořilo se však i o sexuálním harašení.

Ministrem školství je Chládek od loňského ledna. Členem ČSSD je od roku 2004, kromě vlády zasedá také v Senátu. Vystudoval andragogiku a personální řízení na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, má titul MBA z Vysoké školy ekonomie a managementu v Praze. Působil jako středoškolský učitel v Sokolově a Rakovníku, poté byl mimo jiné náměstkem ředitele Institutu celoživotního vzdělávání v Havířově a před svým zvolením do Senátu v říjnu 2008 vedl Centrum vzdělávání Praha. Působil také jako zastupitel a náměstek hejtmana Středočeského kraje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatek

4:44 Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatek

ROZHOVOR Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera byl ministr vnitra Jan Hamáček…