Chlapec, který se v dětství v USA proslavil jako kubánský uprchlík, dostal po letech prostor v CNN. A padlo jasné prohlášení

08.01.2019 16:13

Spojené státy si s odstupem mnoha let připomínají příběh Eliána Gonzálese – slavného kubánského mladého muže, který jako chlapec pobýval ve Spojených státech. Mladý muž dnes prohlašuje, že i pobyt ve Spojených státech, mezi lidmi, kteří se údajně snaží zničit ideály ostrovní revoluce, mu ukázal, že celým srdcem patří na Kubu.

Chlapec, který se v dětství v USA proslavil jako kubánský uprchlík, dostal po letech prostor v CNN. A padlo jasné prohlášení
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Portrét na budě ministerstva vnitra na Náměstí revoluce v Havaně

Elián Gonzáles se narodil na Kubě v roce 1993. V roce 1999 se jeho matka odhodlala k útěku do USA. Svého malého synka vzala s sebou. Při pokusu o opuštění „ostrova svobody“, jak se Kubě někdy říká, však zahynula. Malý Elián se dostal ke svým příbuzným v Miami, kteří z Kuby prchli již před lety.

Mezi otcem malého Eliána a příbuznými z Miami se rozhořel spor o to, kdo má právo rozhodovat o budoucnosti šestiletého chlapce. Americký soud nakonec konstatoval, že veškerá práva i povinnosti k dítěti na svých bedrech nese otec, a ten si přál, aby se Elián vrátil na Kubu.

I stalo se. Chlapec se vrátil na Kubu. Ale Američané se o jeho osud nepřestali zajímat. Elián Gonzáles dostal po letech možnost promluvit v CNN. „Myslím, že jsem se stal čímsi jako klukem z plakátu pro skupinu Kubánců žijících v Miami, kteří si přáli zničit kubánskou revoluci,“ prohlásil Elián Gonzáles v interview s tím, že celým svým srdcem myslí a vůbec celým tělem patří na Kubu. Ale možná by si to tak jasně neuvědomoval, kdyby se na krátký čas neocitl ve Spojených státech.

Dnes žije v kubánském městě Cardenas a uvědomuje si, jak je pro rozdělené rodiny těžké žít v USA a na Kubě. Žádá proto všechny, aby do rodinných vztahů nezatahovali politiku a peníze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

21:05 Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

Premiér Andrej Babiš prostřednictvím svého pravidelného týdenního facebookového hlášení „Čau lidi“ t…