Chránil Šumavu, kterou ničili ekologičtí aktivisté, vzpomíná Klaus na Stráského

08.11.2019 7:25

První český premiér a druhý český prezident Václav Klaus vzpomíná v pátečním vydání Mladé fronty Dnes na svého kamaráda Jana Stráského, se kterým spolu seděli v kanceláři státní banky, chodili po horských túrách a působili v jedné straně i společně ve dvou vládách. „Takových lidí za život moc nepotkáte. Šel bych s ním i na pól,“ píše Klaus starší.

Chránil Šumavu, kterou ničili ekologičtí aktivisté, vzpomíná Klaus na Stráského
Foto: Daniela Černá
Popisek: Václav Klaus

Bývalý český politik a poslední federální předseda vlády Československa Jan Stráský zemřel 6. listopadu 2019 ve věku 78 let. Exprezident Václav Klaus zavzpomínal, jak jej se Stráským spojil tragický srpen roku 1968. „Oba nás v nastupující normalizaci vyhodili ze zaměstnání a oba jsme našli práci na obvodní pobočce Státní banky Československé v Praze 1. Byly to pro nás pro oba daleko nižší posty, než jaké jsme měli předtím. Posadili nás spolu do jedné malé kanceláře a netušili, že se spolu skamarádíme,“ popisuje jejich setkání a doplnil, že i když byl Stráský od něj ideově poněkud nalevo, tak odpor k tehdejšímu režimu je dostatečně spojoval a sjednocoval.

„Honza byl nesmírně milý, otevřený, hodný a spolehlivý člověk. Takových za svůj život moc nepotkáte. Já ho táhnul k ekonomii a k akademickému uvažování, on mne k normálnímu životu, a hlavně k horám a turistice,“ pokračuje exprezident. Mnohokrát prý spolu byli na horských túrách a turistických pochodech. „Jeho energie byla nevyčerpatelná – vzpomínám, jak se někdy na počátku osmdesátých let, tedy po své čtyřicítce, jako bankovní úředník mající rád pivo a své cigarety zúčastnil čtyřiadvacetihodinového pochodu kolem Dobříše. Skončil třetí a ušel 163 kilometrů,“ dodává.

Stráský byl podle Klausových slov „účastníkem našich nekonečných debat o tom, co udělat s tím komunismem“, patřil do úzké skupinky ekonomů, kteří se tomu intenzivně věnovali. Proto byl prý v listopadu 1989 jedním z členů transformačního týmu. Připomíná, že Stráský byl ministrem Pithartovy české vlády a dvojnásobným ministrem Klausovy první vlády samostatného českého státu. V druhé polovině roku 1992 byl několik měsíců posledním dosluhujícím federálním premiérem.

„Po ‚sarajevském atentátu‘ v listopadu 1997 jsme se sice politicky a stranicky rozešli, ale mnoho společného nám zůstalo. Spojovala nás i shodná snaha o udržení zelené Šumavy, k jejímuž zničení použili ekologičtí aktivisté zvlášť nebezpečného spojence – brouka kůrovce,“ dodává na závěr Klaus starší, kterému nikdo jiný Šumavu tolik neukázal jako právě Stráský. Detailních vzpomínek by však prý byly stovky.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO: Dohra 17. 11. Komando aktivistů číhalo na premiéra. Jinak než loni. Nové informace. Stejná jména

14:16 VIDEO: Dohra 17. 11. Komando aktivistů číhalo na premiéra. Jinak než loni. Nové informace. Stejná jména

Ani letos nebyla oslava 30. výročí 17. listopadu poklidná. Ba naopak. Aktivisté se postarali, aby An…