Chtěli nás zničit, ale selhali při tom. Západ už prohrál, řekl Putin před poslanci

08.07.2022 9:50

V Kremlu, v sále Svaté Kateřiny, se prezident Ruské federace Vladimir Putin setkal s představiteli Státní dumy a šéfy stranických frakcí Federálního shromáždění. A prohlásil mimo jiné, že Západ ve válce proti Ukrajině, kterou Putin nařídil rozpoutat 24. února 2022, už prohrál. A pokud Západ i přesto věří, že může Rusko porazit, má si to zkusit. Ale Putin toho řekl ještě mnohem víc. Promluvil o západních sankcích. Nahlédněte.

Chtěli nás zničit, ale selhali při tom. Západ už prohrál, řekl Putin před poslanci
Foto: Repro Twitter
Popisek: Rozzlobený Vladimir Putin

Putin zdůraznil, že po rozpoutání války na Ukrajině, které se ale v Ruské federaci nesmí říkat válka, nýbrž speciální vojenská operace, tedy po 24. únoru, musí všechny státní složky postupovat jednotně, rázně a rychle. A poslanci podle něj v posledních týdnech prokázali, že to umí.

„Dnes vám chci poděkovat za to, že takto pracujete: kompetentním způsobem a rychlým tempem. Věřím, že všechny strany potvrdily svou politickou životaschopnost a vyspělost a jednaly konsolidovaným a soudržným způsobem jako skuteční státníci a vlastenci Ruska, pro které mezistranické neshody v obtížných podmínkách ustupují do pozadí. Máme mnoho stran, ale jednu vlast, a není nic důležitějšího a vznešenějšího než osud vlasti,“ pravil Putin.

Poslance pochválil za valorizaci důchodů i za další kroky, jako je zvýšení minimální mzdy a zvýšení životního minima, které z Putinova pohledu prospěli ruskému lidu. „To vše proběhlo bez byrokratické zátěže a průtahů, jasně a profesionálně,“ pravil Putin.

Poslancům poděkoval také za to, že pomáhají lidem žijícím v separatistických republikách na ukrajinském Donbasu. Ruská federace ostatně rozpoutání války proti Ukrajině odůvodňuje nezbytností chránit rusky mluvící občany na Donbasu.

„Chtěl bych ocenit a poděkovat každé parlamentní straně za organizovanou humanitární podporu lidu Donbasu. Mluvím o všech parlamentních stranách, protože média o této práci hovořila různými způsoby, ale ze svých zpráv vím, že vy všichni jste se na tom aktivně podíleli,“ řekl Putin.

Následně ocenil, že poslanci mění také legislativu tak, aby pomohli ruské ekonomice ztížené západními sankcemi.

„Díky tomu se nám podařilo zachovat makroekonomickou stabilitu, která je pro ekonomiku klíčová, podpořit zaměstnanost, běžný rytmus maloobchodu a hospodářského života v regionech obecně, hlavních dopravních a logistických řetězců, rozšířit svobodu podnikání a posílit ochranu podniků před nadměrným administrativním tlakem a neoprávněným trestním stíháním. Vím, že v tomto ohledu je třeba ještě hodně udělat, ale celkově jsme odvedli dobrou práci,“ zaznělo z úst prezidenta Ruské federace.

Západní sankce označil za „nezákonné“, ale zdůraznil, že Rusko jim i díky profesionální práci poslanců úspěšně čelí. „Díky těmto balíčkům byly minimalizovány důsledky nepřátelských a opravdu jednoznačně nepřátelských akcí západních zemí. Opravdu to chápeme. Opravdu to chápeme a víme, vidíme, že tato nezákonná opatření proti Rusku nám zjevně způsobují potíže, ale ne tak velké,“ konstatoval Putin. „Je zřejmé, že se snažili udělat víc, než jen tvrdě zasáhnout ruskou ekonomiku. Jejich cílem bylo zasít neshody a zmatek v naší společnosti a demoralizovat lidi. Ale i tady selhali, protože z toho nic nebylo a jsem si jistý, že nikdy nic nebude,“ rozváděl dál svou myšlenku.

Západ v čele se Spojenými státy podle Putina vystupoval proti Rusku po léta nepřátelsky, i když se podle Putina Rusko snažilo nastolit systém záruk bezpečnosti mezi Ruskou federací a státy NATO.

„Říká se nám, slyšíme některé lidi říkat, že jsme začali válku v Donbasu na Ukrajině. Ne, válku rozpoutal kolektivní Západ, který organizoval a podporoval protiústavní ozbrojený převrat na Ukrajině v roce 2014 a poté podporoval a ospravedlňoval genocidu na občanech Donbasu. Kolektivní Západ je přímým podněcovatelem a viníkem toho, co se dnes děje,“ řekl Putin.

Zdůraznil, že Západ prohrál už na počátku ruského útoku na Ukrajinu, protože tento útok fakticky znamená konec světového uspořádání, nad kterým držely patronát Spojené státy.

„To je začátek přechodu od liberálně-globalistického amerického egocentrismu ke skutečně multipolárnímu světu založenému ne na samoúčelných pravidlech, které si někdo vymyslel pro vlastní potřeby, za nimiž není nic jiného než snaha o hegemonii, nikoli pokrytecká dvojí měřítka, ale na mezinárodním právu a skutečné suverenitě národů a civilizací, na jejich vůli žít svůj historický osud, s vlastními hodnotami a tradicemi a sladit spolupráci na základě demokracie, spravedlnosti a rovnosti. Každý by měl pochopit, že tento proces nelze zastavit. Běh dějin je neúprosný a kolektivní pokusy Západu vnutit zbytku světa svůj nový světový řád jsou odsouzeny k záhubě,“ pokračoval prezident Ruské federace.

Putin má za to, že Západ se posunul od demokracie k totalitarismu a potlačuje názory, které se mu nehodí do krámu. Ale občané Západu jsou podle Putina chováním svých elit unavení a uvědomují si, že se věci nemají tak, jak jim říkají jejich politici a jejich média.

„Opravdu nechtějí formální zdání suverenity, chtějí skutečnou suverenitu a jsou jednoduše unaveni klečením, ponižováním. před těmi, kdo se považují za výjimečné, a sloužit jejich zájmům i ke své vlastní škodě,“ pronesl na jednání s poslanci Putin na adresu Západu.

Nakonec Putin konstatoval, že pokud chce Západ Rusko porazit, může to zkusit, ale neuspěje, protože Ruská federace slovy prezidenta neukázala ještě téměř nic ze své vojenské síly.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Proč neřešíte důchodovou reformu?

Vaše vládá vyzývá, ať si na důchod více šetříme. Ale z čeho? A vyplatí se to - co když přijde ještě větší inflace, než je nyní? A do třetice. Přijde vám spravedlivé, že teď mají důchodci často i víc než pracující, platíme to my, současně platíme daně a pak nám stát řekne, máte smůlu, na důchody není...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slibovali, slibovali. Ale pak to s Němci dopadlo jako vždycky. Špatná zpráva pro NATO

14:35 Slibovali, slibovali. Ale pak to s Němci dopadlo jako vždycky. Špatná zpráva pro NATO

Německo podle mluvčího kancléře Olafa Scholze nesplní cíl vydávat 2 % HDP na výdaje na obranu ani v …