Chudí volili Zemana, bohatí knížete. Pro komentátora základ k tvrzení o rozdělení měst

30.07.2013 7:32

Česká města se rozpadají na bohaté a chudé části a propast mezi nimi se navíc významně prohlubuje. Tvrdí to redaktor a analytik serveru Aktuálně.cz Petr Holub. Rostoucí sociální rozdíly v českých metropolích lze vysledovat z analýzy volebního chování v posledních sedmi letech. Zatímco chudší čtvrti volí levici, bohatší části měst jsou pravicově orientované.

Chudí volili Zemana, bohatí knížete. Pro komentátora základ k tvrzení o rozdělení měst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na Prahu
reklama

Tyto rozdíly mezi jednotlivými částmi měst se odráží také na volebním chování jejich obyvatel. Důkazem mohou být například pražské Hradčany, které Aktuálně.cz řadí mezi vůbec nejbohatší části měst. Zde dostal pravicový prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg (TOP 09) celých 67 procent hlasů, levicového Miloše Zemana volilo pouhých 13 procent voličů.

Naopak navrch měl Zeman například v chudé průmyslové části Děčína Rozbělesy, kde navíc většinu lidí volby ani nezajímají. Situace v nejbohatší a naopak jedné z nejchudších čtvrtí Česka tak podle Holuba ilustrují hlavní rozpor, který dělí tuzemskou politiku už řadu let a který se dále prohlubuje, což prý dokazují výsledky voleb.

"Pravici budou tak v příštích volbách do sněmovny volit bohatší lidé, kteří buď bydlí, nebo stále věří, že někdy budou bydlet ve výstavních čtvrtích jako jsou Hradčany. Levici dají přednost rodiny, jež se obávají pádu do prostředí, které se podobá průmyslovému ghettu Rozbělesy," píše analytik.

Proměna za posledních 7 let

Zatímco ještě v roce 2006 se většina měst postavila za pravicovou ODS, letošní prezidentské volby proti sobě postavily bohatší a chudší čtvrti. Ani Praha už nevolila jednotně. Zatímco podle Holuba vnitřní (bohatší) čtvrti byly v podpoře pravicového kandidáta nad pražským průměrem, satelity na tom byly v průměru o něco hůře. Na sídlištích získal kníže podprůměrnou podporu.

Podobný vývoj lze pozorovat v dalších pěti velkých městech - v Plzni, Olomouci, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem a Děčíně. Na rozdíl od Prahy zde ale prý byly rozdíly mezi chudšími obvody hlasujícími pro levici a bohatými městskými částmi patrny už dřív. Nejvíce podle redaktora v Olomouci.

Nůžky se rozevírají

Holubova slova potvrzuje i olomoucký politolog Pavel Šaradín. "Také další analýzy ukazují, že bohatší oblasti bohatnou rychleji a chudší více chudnou. Nůžky se tak opravdu rozevírají, což se, myslím, ukazuje i na podpoře politických stran v celostátních volbách. Společnost se více diferencuje sociálně a tomu odpovídá následně i politická podpora stranám," uvedl expert.

Kromě toho sociální rozdíly dokazují také nepokoje, naposledy třeba ty v Českých Budějovicích. Pokud srovnáme českobudějovické sídliště Máj s dalšími částmi města, je zřejmé, že se konflikt odehrál v nejchudší části jihočeské metropole. A protože se propast mezi chudými a bohatými obvody ve všech českých městech prohlubuje, je podle redaktora Aktuálně.cz pouze otázkou času, kdy konflikty nastanou i jinde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

7:54 Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

Volební kampaně začínají. „Nebude to hezký,“ soudí komentátor Ondřej Hejma ve své show a předvídá, ž…