Chyby a manipulace! A ještě posvěceno Fialovými ministry. Jana Bobošíková odhaluje

07.06.2022 18:58

Jana Bobošíková z Institutu svobody a demokracie kritizuje výstavu Národního muzea, věnovanou 80. výročí operace Anthropoid, lidickému masakru a dalším událostem roku 1942. Výstava, kterou zaštiťuje ministr kultury Martin Baxa a ministryně obrany Jana Černochová (oba ODS), je podle ní plná chyb a manipulací.

Chyby a manipulace! A ještě posvěceno Fialovými ministry. Jana Bobošíková odhaluje
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezidentka ISDE, Jana Bobošíková

„Prezident Miloš Zeman a slovenská hlava státu Zuzana Čaputová zahájili v pražském Národním muzeu výstavu Nikdy se nevzdáme, věnovanou 80. výročí operace Anthropoid, lidickému masakru a dalším událostem roku 1942,“ spustila Bobošíková ve svém pořadu.

„Stalo se tak za účasti dvou ministrů Fialovy vlády. Martin Baxa se tetelil, že se dotkl dějin, protože mohl osobně uložit do vitríny aktovku jednoho z parašutistů. A Jana Černochová zase mohla vložit do vitríny britský samopal. Oba ministři se však jaksi zapomněli zmínit, kolik nás, daňové poplatníky, tato výstava stála. A málo to nebylo, jen Národní muzeum k výstavě uzavřelo smlouvy za více než 3 miliony,“ upozorňuje Bobošíková s tím, že výstava má přitom plno chyb.

Na panelech například chybí některá jména lidických žen a dětí, nebo došlo k záměně nacistické vyhlášky za vyhlášku československou. „Jedním z autorů výstavy je historik Vojtěch Kyncl, autor knihy Lidice, jež je plná chyb, a člověk, jehož závěry o udavačství v Lidicích způsobily poprask a jeho závěry odmítlo 12 ze 13 historických odborníků,“ hledá příčiny chyb Bobošíková.

Podle ní je paradoxní, že ačkoliv v požadavcích zadavatele výstavy stálo, že Lidice mají mít na výstavě velkou váhu, minimálně tři panely, a že všichni v Lidicích jsou důležití, autoři zapomněli na některé obyvatele. „Například na nedávno zesnulou paní Kalibovou nebo na paní Šupíkovou, která svědčila v Norimberském procesu a o jejíž smrti psala světová média. Za zmínku autorům ovšem asi nestála,“ podivuje se Bobošíková.

Té se nelíbil ani krátký film, který byl objednán na slavnostní zahájení výstavy. „Při slavnostním zahájení výstavy se promítal krátký film s názvem Nikdy se nevzdáme. Jejím smyslem mělo být podle zadavatele laické veřejnosti v 8 minutách připomenout události roku 1942. Za to daňový poplatník zaplatil přes milion korun. A dostal jen pětiminutové video sestávající z archivních záběrů bez dodatečného komentáře,“ kritizuje Bobošíková.

„A bohužel výčet manipulací a chyb není u konce. Historici a politici balamutí a dojímají veřejnost posledními slovy parašutistů, která ale nikdy nezazněla,“ pokračuje Bobošíková. Jak plyne z názvu výstavy a několikrát to zopakovala i ministryně Černochová, parašutisté měli jako poslední říci: „Jsme Češi, nikdy se nevzdáme.“ Podle dobových záznamů ale říkali parašutisté něco jiného. Dvakrát na výzvu odpověděli: „Nikdy.“ Poté řekli: „Češi se nevzdávají.“ „Věta, kterou výstava používá, je totiž z britského filmu Anthropoid z roku 2016 a má kořeny v českém filmu Atentát z roku 1964,“ dodává Bobošíková.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…