Chystá se šok. Orbán do toho EU „hodí vidle“. Už příští týden se rozhodne

12. 7. 2020 9:36

Lídří 27 zemí Evropské unie se 17. července poprvé po pěti měsících osobně setkají v Bruselu, aby jednali o sedmiletém unijním rozpočtu a o fondu obnovy ekonomik. Maďarský premiér Orbán v pátek uvedl, že uvedené body jednání, pokud by nebyly respektovány spravedlivé podmínky, by Budapešť jako krajní řešení mohla vetovat. Maďarský parlament uspořádá příští týden mimořádné zasedání, aby Orbánovi, jehož strana Fidesz má v parlamentu většinu, udělil mandát k tomu, aby s EU uzavřel na nadcházejícím summitu dohodu za jistých podmínek, uvádí na svém twitteru zkušená maďarská novinářka Katalin Halmai se specializací na Brusel.

Chystá se šok. Orbán do toho EU „hodí vidle“. Už příští týden se rozhodne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán
reklama

Novinářka Halmai přikládá následující ultimáta, která Orbán hodlá EU klást. První podmínka se vztahuje k článku 7 Lisabonské smlouvy proti Maďarsku. Ten podle Orbána musí být uzavřen před jakoukoli dohodou o víceletém finančním rámci EU. Článek 7 Smlouvy o EU byl aktivován proti Maďarsku (září 2018) a proti Polsku (prosinec 2017). V souvislosti se současným vnitropolitickým děním v Polsku a v Maďarsku se často hovoří o porušování hodnot EU a zásad právního státu a o možných postizích ze strany Evropské unie. 

Anketa

Chcete, abychom přijali azylanty z Hongkongu?

10%
90%
hlasovalo: 13713 lidí

Maďarský premiér dál ve svých podmínkách požaduje, aby za případné budoucí porušování unijních pravidel nehrozily sankce od EU jako trest.

Dalšími podmínkami jsou: Rovné zacházení s členskými státy s podobnou situací. Více peněz pro občany v chudších členských státech než pro občany v bohatších. Či aby politické strany a politické organizace maskované jako nevládní organizace nebyly podporovány penězi EU.

Orbán, podle Halmai pravicový nacionalista, který nashromáždil bezprecedentní pravomoci od vítězství ve volbách před deseti lety, se střetává s agendou Evropské unie po celá léta během svého údajného odklonu od demokratické správy.

Vrcholná schůzka, na které by podle představ předsedy Evropské rady Charlese Michela měli lídři členských zemí sladit své velmi odlišné postoje k rozdělování peněz z plánovaného balíku, potrvá do 18. července.

Halmai, která doufá, že maďarský parlament Orbánovi vyhoví, poté popřála předsedovi Evropské rady „hodně štěstí“.

Evropská komise chce poskytnout 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun) na podporu hospodářského oživení v členských státech, které jsou pandemií koronaviru nejvíce zasaženy. Peníze by se podle Orbána měly rozdělit „spravedlivě a pružně“.

Když se liberální maďarská europoslankyně ve středu ptala německé kancléřky Angely Merkelové – Německo nyní zastává předsednictví EU – zda by byla EU připravena podmínit financování obnovy dodržováním demokratických standardů v Maďarsku, Merkelová řekla v Evropském parlamentu, že s Orbánem bude ještě jednat, uvádí agentura Reuters.

„Obrana právního státu je důležitá. Budeme říkat věci jasně, pokud jde o Viktora Orbána,“ sdělila Merkelová ve středu. „Budeme pozorně sledovat, co se tam stane,“ dodala.

Opoziční socialistická strana uvedla, že Orbánův postoj je „pokrytecký“ a nařkla ho, že v posledním desetiletí prý zničil demokratické normy v Maďarsku. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Most: 45 tisíc dávek na rodinu? Podělané plínky, flašky a nákupy. Dusno po zpovědi primátora

14:04 Most: 45 tisíc dávek na rodinu? Podělané plínky, flašky a nákupy. Dusno po zpovědi primátora

Hnutí Lepší sever sdílelo článek, v němž redakce PL monitorovala výroky mosteckého primátora Jana Pa…