Cíl pro rok 2020 je přesun 300 duševně nemocných do komunity

18.01.2020 18:40 | Zprávy
autor: mp

Cíl Národního akčního plánu duševního zdraví je v roce 2020 přesun 300 nemocných z léčeben do komunity. Postupovat tak bude reforma psychiatrické péče, která počítá s úbytkem lůžek v psychiatrických nemocnicích a vznikem dalších center duševního zdraví. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projedná vláda, uvedla ČTK.

Cíl pro rok 2020 je přesun 300 duševně nemocných do komunity
Foto: Jakub Vosáhlo
Popisek: Psychiatrická klinika v Bohnicích

Podle průzkumu trpí nějakým duševním onemocněním každý pátý Čech. Celospolečenské náklady se odhadují na více než 100 miliard korun ročně, duševní nemoci patří k nejčastějším důvodům přiznání invalidního důchodu.

Na tento strategický dokument pro roky 2020 až 2030 je navázáno i financování projektů z evropských fondů. Rozdělí se podle něj zhruba miliarda korun. ČR se v něm zavazuje přesunout z nemocnic do komunity dlouhodobé pacienty s převahou sociálních potřeb, kterých je zhruba 30 procent. V roce 2017 bylo podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky zhruba 38.000 hospitalizací v psychiatrických nemocnicích, někteří pacienti se vraceli opakovaně. Pro dospělé bylo asi 8900 lůžek.

Péči i po přesunu pacientů z nemocnic zajišťují takzvaná centra duševního zdraví. Jde o týmy složené z lékaře psychiatra, psychologa, sociálního pracovníka a zdravotní sestry, které mohou o pacienta pečovat v ambulanci nebo u něj doma. Center už funguje 17, provoz je zatím hrazený většinou z evropských fondů. Do konce letošního roku jich má podle plánu být 30.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …