Čínská císařovna v Praze. Bulvár se nepěkně rozepsal o velvyslankyni

21.10.2016 8:21

O vyslankyni komunistické Číny Ma Keqing se rozepsal dnešní Blesk. Podle jeho informací je tato žena na Pražském hradě jako doma a reprezentanty tuzemské moci si pěkně vodí. Deník tak mapuje její kroky.

Čínská císařovna v Praze. Bulvár se nepěkně rozepsal o velvyslankyni
Foto: Archiv vydavatele
Popisek: Čína
reklama

Cesta čínské vyslankyně začíná 13. září, kdy se setkala s šéfem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynkem Kmoníčkem. Chtěla se podle všeho ujistit, že platí dohoda o strategickém partnerství, na které se v březnu Čína s Českem domluvila. Dohoda mimo jiné hovoří o respektu územní celistvosti jedné Číny, včetně Tibetu. „Námětem rozhovoru byl dotaz čínské strany, zda naše strana mění vládní politiku k ČLR. Odpovědí bylo, že nemění,“ potvrdil Kmoníček.

Ma Keqing pak vyhledala Kmoníčka den před setkáním lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s duchovním vůdcem Tibetu dalajlámou. „Vyhledala mě s dotazem, zda nadále trvá situace z 13. září vzhledem k tomu, že ministr kultury plánuje setkání s dalajlámou,“ zmínil Kmoníček. V den setkání Hermana s dalajlámou se pak musel dostavit na kobereček český velvyslanec v Číně, na Hrad dorazila znovu i sama velvyslankyně, píše Blesk. Kmoníček však tvrdí, že u něj nebyla. Není tak známo, na koho zatlačila, každopádně vzniklo prohlášení čtyř ústavních činitelů, v němž se distancovali od Hermanových kroků. 

Prohlášení, jež podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) inicioval Pražský hrad, zkritizovala opozice i české vysoké školy. V Senátu se pak s dalajlámou setkala asi padesátka zákonodárců. 
 
Závěrem si Blesk všímá faktu, že šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a předseda vlády Sobotka, kteří prohlášení podepsali, před osmi lety prosazovali, aby Sněmovna podpořila lidská práva v Číně a v Tibetu. 
 
Ma Keqing je velvyslankyní v České republice od 25. února 2014. Mimo jiné prošla diplomatickými posty ve Finsku a na Filipínách. „Jestli boty sedí, ví jen ten, kdo je má na noze,“ říká ke kritice porušování lidských práv v Číně.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co chystá? Bill Gates začal rychle skupovat pozemky

21:15 Co chystá? Bill Gates začal rychle skupovat pozemky

Miliardář Bill Gates se postupným skupováním stal největším soukromým vlastníkem zemědělské půdy ve …