Církev zůstane po restitucích chudá. I to zaznělo v ČT

20. 11. 2013 19:45

Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub v ČT prohlásil, že i po restitucích zůstane katolická církev chudá. Ujistil totiž, že peníze neprojí, ale že je použije k pomoci potřebným. Obavy proto nejsou namístě.

Církev zůstane po restitucích chudá. I to zaznělo v ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěný kříž s Kristem
reklama

„Já myslím, že církev bude chudá. To myslím naprosto vážně. To nebudou prostředky, které projíme, my jimi chceme pomáhat, jako to děláme dosud,“ ujistil. A zdůraznil, že v souvislosti s vrácením majetků přestane být církev financována státem, a proto majetky potřebuje k tomu, aby mohla pokračovat ve své činnosti. „Budeme jediným státem v Evropě, ve kterém církve budou placeny výhradně z vlastních prostředků,“ připomněl.

Holub: Nechceme bezcenné papíry

Holub přiblížil stanovisko církve, které bude zastávat při čtvrtečním jednáním s ČSSD. „Pro nás je důležité shodnout se na tom, že to není žádné velkorysé rozdávání, ale je to majetek, který je nutný pro fungování církve. Těch ústupků, které jsme udělali, je obrovské množství. Ty jim také připomeneme. Jsme ale připraveni převzít část z peněžních náhrad formou dluhopisů. My nejprve budeme chtít naslouchat sociální demokracii. Podíváme se, jestli jejich návrhy stojí na reálných číslech. My se domníváme, že nikoli,“ konstatoval.

Církev je také připravena zrušit dohodu o kompenzacích za inflaci. „V okamžiku, kdy stát řekne, že nám peníze vyplatí okamžitě, pak samozřejmě souhlasíme. My chceme zdroje proto, abychom pomáhali. Nechceme bezcenné papíry,“ uvedl Holub. A neopomněl zmínit, že stát je ve vydávání zabaveného majetku liknavý. Od července církev požádala o 50 tisíc majetků a zatím jí jich bylo vráceno jen něco přes 500. „Přitom stát má na posouzení oprávněnosti půl roku,“ připomněl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

19:43 Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

V České televizi vystoupil k dění ve Spojených státech komentátor a publicista Jefim Fištejn. Kromě …