Církev zůstane po restitucích chudá. I to zaznělo v ČT

20.11.2013 19:45

Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub v ČT prohlásil, že i po restitucích zůstane katolická církev chudá. Ujistil totiž, že peníze neprojí, ale že je použije k pomoci potřebným. Obavy proto nejsou namístě.

Církev zůstane po restitucích chudá. I to zaznělo v ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěný kříž s Kristem

„Já myslím, že církev bude chudá. To myslím naprosto vážně. To nebudou prostředky, které projíme, my jimi chceme pomáhat, jako to děláme dosud,“ ujistil. A zdůraznil, že v souvislosti s vrácením majetků přestane být církev financována státem, a proto majetky potřebuje k tomu, aby mohla pokračovat ve své činnosti. „Budeme jediným státem v Evropě, ve kterém církve budou placeny výhradně z vlastních prostředků,“ připomněl.

Holub: Nechceme bezcenné papíry

Holub přiblížil stanovisko církve, které bude zastávat při čtvrtečním jednáním s ČSSD. „Pro nás je důležité shodnout se na tom, že to není žádné velkorysé rozdávání, ale je to majetek, který je nutný pro fungování církve. Těch ústupků, které jsme udělali, je obrovské množství. Ty jim také připomeneme. Jsme ale připraveni převzít část z peněžních náhrad formou dluhopisů. My nejprve budeme chtít naslouchat sociální demokracii. Podíváme se, jestli jejich návrhy stojí na reálných číslech. My se domníváme, že nikoli,“ konstatoval.

Církev je také připravena zrušit dohodu o kompenzacích za inflaci. „V okamžiku, kdy stát řekne, že nám peníze vyplatí okamžitě, pak samozřejmě souhlasíme. My chceme zdroje proto, abychom pomáhali. Nechceme bezcenné papíry,“ uvedl Holub. A neopomněl zmínit, že stát je ve vydávání zabaveného majetku liknavý. Od července církev požádala o 50 tisíc majetků a zatím jí jich bylo vráceno jen něco přes 500. „Přitom stát má na posouzení oprávněnosti půl roku,“ připomněl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: lze

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Eva Holubová a TOP 09 na jednom pódiu. Rána Zemanovi. Chvalozpěv na Milion chvilek. Ale i Havel a slova o migraci

21:15 VIDEO Eva Holubová a TOP 09 na jednom pódiu. Rána Zemanovi. Chvalozpěv na Milion chvilek. Ale i Havel a slova o migraci

TOP 09 se rozhodla uspořádat předvánoční talk show europoslance Luďka Niedermayera s herečkou Evou H…