Církve obdrží nálepku zlodějů. Navzdory faktům, píše novinář

26.6.2012 9:25 dop.

Vyrovnání státu s církvemi budí ve většině české společnosti negativní emoce. Především levicoví politici v souladu s míněním většiny lidí tvrdí, že církve mají dostat jen zlomek majetku, který jim chce vydat vláda. Už ovšem nedodávají, kolik stát vydává na církve dnes a kolik by tak mohl v budoucnu ušetřit. Církve zkrátka dostaly nálepku zlodějů a více se o ně lidé nestarají.

Církve obdrží nálepku zlodějů. Navzdory faktům, píše novinář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy

Většina české společnosti se staví proti spravedlivému majetkovému vyrovnání státu s církvemi. Levice negativních nálad společnosti v tomto směru využívá a nahání politické body. Myslí si to alespoň Rostislav Matulík, který v dnešním komentáři pro MF Dnes vypočítá, jaká rizika s sebou tento postoj nese. Připomíná, že stát vyplácí rok co rok církvím asi 1,4 miliardy a je zajímavé, že to českou společnost netrápí. Přitom to trvá od roku 1990 a změní se to pouze v případě, že dojde k vyrovnání.

Sociální stát spolkne mnohem více peněz

Ekonom Karel Fojtík z evangelikální Církve bratrské k tomu dodává, že osočování církví, především té katolické z touhy po majetku je liché. „Katolíkům se nechtělo odcházet z područí státu. Arcibiskup Graubner se otevřeně obával, že církev je podlomena vnucenou závislostí na státu a zničí jí to. Tlačil jsem na ně, že záruka peněz není bezedná a církev se musí změnit,“ říká Fojtík.

Svůj komentář uzavírá Matulík poukazem na to, že majetek, který církve dostanou, nepředstavuje jakousi manu z nebe, ale poměrně velkou zátěž, protože řada objektů není v nejlepším stavu a spolknou nemalé prostředky. „Za to, že dostanou během třiceti let tolik, kolik stát vydává na starobní penze za dva měsíce, obdrží nálepku zlodějů. Amatéři na ně vytahují Bibli, v níž je vystavena kritice jakákoli majetnost, nejen církevní, ale i světská a individuální. Postoj Bible shrnuje lépe modlitba „chudobu ani bohatství mi nedávej, Bože“, uzavírá komentátor.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Knihkupci odmítnuta, přesto se Hamplovy knihy prodaly tisíce. Zásadní objev? Ben Kuras ho předložil

20:20 Knihkupci odmítnuta, přesto se Hamplovy knihy prodaly tisíce. Zásadní objev? Ben Kuras ho předložil

Ben Kuras se v recenzi psané pro ParlamentníListy.cz věnuje knize sociologa Petra Hampla Prolomení h…