Církve už se domáhají více než 70 tisíc pozemků

27.12.2013 18:32

V týdnu od 12. do 19. prosince požádaly církevní společnosti o dalších 815 pozemků a 17 staveb. Přibylo k tomu 75 výzev, celkem jich úřady evidují 3235. Ty se týkají 70 432 pozemků a 881 staveb. Údaje poskytnuté Ministerstvem kultury zveřejnil on-line deník Týden.cz.

Církve už se domáhají více než 70 tisíc pozemků
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce-ilustrační koláž

Církve mají na podání žádostí čas do konce tohoto roku, zatím ale není zřejmé, kdy budou známá konečná čísla shrnující všechny podané žádosti.

Stát eviduje i žádosti o movitý majetek. Národní galerie vydá gotické desky tvořící Vyšebrodský oltář nebo dva obrazy Petra Paula Rubense. Díla ovšem zůstanou v expozicích NG jako zápůjčka.

Vrácení kulturních památek

I některé další příspěvkové organizace dostaly podle informací serveru Týden.cz žádosti od církevních společností. Národní památkový ústav například dostal výzvu k vydání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, hradu Bouzov, Sázavského kláštera či zámku ve Žďáru nad Sázavou. Olomoucké arcibiskupství požádalo minulý týden o vrácení zámku v Kroměříži, který je zapsán v seznamu UNESCO.

Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě asi 75 miliard korun. Kromě toho jim stát také během následujících 30 let vyplatí 59 miliard korun navýšených o inflaci. Současně se budou snižovat státní dotace církvím.

Dohoda s prezidentem Zemanem

Vznikající koaliční vláda chce se zástupci církví ještě jednat o případné změně rozsahu restitucí. Debata se vede i o vydání několika budov na Pražském hradě. Církev vkládá naděje na vyřešení restitucí do dohody s prezidentem Milošem Zemanem, podle které by vydání nemovitostí proběhlo pouze formálně, následně by byly směněny za jiné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

21:35 Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

Dnešní vysílání pořadu Otázky Václava Moravce se přetřásalo v průběhu odpoledne i na sociálních sítí…